מבחן לשנה החדשה: איך תדעו אם אתם באמת חיים בריא?

רגע לפני שמגיעה לה עוד שנה, בדקו את עצמכם לפי סימני הגוף: האם אתם אוכלים בריא, עושים מספיק ספורט, ישנים מספיק? עם סימני הגוף אנחנו לא מתווכחים.

לפעמים נדמה לנו שאנחנו ממש בסדר: אוכלים באופן מסודר, עושים ספורט, חיים בריא בסך הכל, אבל אז מופיעים כל מיני מופעי גוף שונים שלא בהכרח מסתדרים עם אורח החיים הבריא שנראה לנו שאנחנו מאמצים. אז איך נדע? הגוף שלנו לעולם לא משקר, אז אם אחד מהסימנים הללו הופיע פתאום, כדי לבחון מחדש אם ניתן לשפר משהו באורח החיים שלנו.

עלייה במשקל

אם עליתם לפתע במשקל ולא שיניתם שום דבר בתזונה שלכם, כמובן שכדאי לבדוק את בלוטת התריס ולבדוק שאין שינוי הורמונלי כלשהו. כל עוד הבדיקות שלכם תקינות ועדיין המשקל ממשיך לטפס, ככל הנראה שאתם אוכלים יותר ממה שאתם מוציאים. לפעמים אנחנו באמת אוכלים אותו הדבר, אבל מפסיקים לעשות פעילות גופנית או לזוז פחות, וכתוצאה מכך הגוף נמצא בעודף יומי ולכן יש עלייה במשקל. שאלו את עצמכם האם אתם פחות פעילים? האם בעבר צעדתם יותר? האם יותר לכם לבקר פחות במכון הכושר? האם האימונים שלכם הפכו להיות קלים יותר? האם אתם לא מספיק מגוונים?

הופעת שומן בטני

שומן סביב הבטן הוא מסוג הדברים שאנחנו צריכים לבדוק, כדי לשלול בעיות בריאותיות מסוימות כמו בעיות הורמונליות, בעיות בבלוטת התריס, שחלות פוליציסטיות, שומנים בדם, כולסטרול, סוכרת מסוג 2 ועוד. כששומן מופיע באזור הבטן כדאי שנבדוק האם אנחנו עושים מספיק פעילות אירובית? האם אנחנו מבצעים מספיק אימוני משקולות? אולי אנחנו אוכלים יותר מדי סוכר? האם אנחנו אוכלים בשעות המאוחרות ובלילה?כאבי ראש

כאבי ראש יכולים להגיע מסיבות שונות, אך הם יכולים להעיד על כך שהתזונה לא בהכרח נקייה. כאבי ראש יכולים להעיד על תזונה מעובדת ועתירה בנתרן, על מחסור בפרות וירקות, על מחסור בתנועה ועל ישיבה מרובה, על חוסר זרימת דם ועל לחץ נפשי. האם אתם עוצרים לנשום? האם אתם זזים מספיק?

נשירת שיער

נשירת שיער עלולה להיגרם מסטרס, ממחסור בוויטמינים ומינרלים, מתת תזונה או תזונה מעובדת ולקויה, מבעיות הורמונליות או מחומרים כימיים לשיער. עשו בדיקות דם ובדקו האם יש משהו בתזונה שזקוק לשיפור.

בעיות עור

אנחנו פולטים רעלים גם דרך העור שלנו. אם העור הפך לפתע לשומני, או שאתם סובלים ממחלת עור כלשהי, כדאי לבדוק איזה מאכלים פחות בריאים נכנסים לגוף שלכם.

אתגרי שינה

אתגרי שינה יכולים להתבטא בקשיי הירדמות, קושי בהתעוררות, שינה קלילה ולא מספקת או פשוט שינה לא איכותית שגורמת לכם להתעורר משינה עייפים. בעיות בתחום השינה יכולים להגיע מהפן הנפשי, כשיש עניינים שמטרידים אתכם או לחץ שאתם חווים, והם יכולים להגיע מהפן הפיזי, כמו בעיות בכבד, שתיית אלכוהול בסמוך לשינה, שתייה מרובה של קפה או אכילה מרובה לפני השינה.

כאבי בטן

כאבי בטן הם נורה אדומה למשהו שאינו תקין במערכת העיכול. זה יכול להיות חיידק או טפיל, מסיבות רפואיות אחרות או ממזון שאינו מתאים לכם. לפעמים מדובר באכילה מהירה מדי, אכילת יתר, אכילת מאכלים חריפים או שילובים שונים של מאכלים שיוצרים גזים ותסיסה כמו למשל אכילת פירות לאחר ארוחה בשרית.

 

 

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
טיפוח
07-12-2023
איזה שמנים יעזרו להפחתת דכאון וחרדה, האם יש שמן שי...
טיפוח
03-12-2023
תבלו עם אנשים כמה שאתם יכולים, אל תוותרו על אור...
ספורט
30-11-2023
היא תאלץ אתכם להיות בכאן ועכשיו ולהסיח את תשומת ליבכם מה...
טיפוח
23-11-2023
מה ההבדל בין דכאון לבין דכדוך חורף? מתי יש להיעזר בעזרה מקצועית ומתי אנחנו יכולים לעזור לעצמינו ומהם הדרכים הכי טובות להתמודד עם דכדוך חורף?
ספורט
23-11-2023
למה בכלל כדאי לכם ללכת, מהם היתרונ...
טיפוח
19-11-2023
בזמני סטרס קשים, העור השיער והציפורניים נפגעים. למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי למנוע את מגוון התופעות הללו?
ספורט
16-11-2023
איך לאמן את עצמינו לחשוב חיובי? 9 תרגילים חשובים

תפריט נגישות