התאבון התחרפן: איך נמנעים מהאכילה הלילית?

התאבון התחרפן: איך נמנעים מהאכילה הלילית?

התאבון התחרפן: איך נמנעים מהאכילה הלילית?

בתקופות משבר וסטרס, רבים מאבדים את החשק לאכול, או שנזכרים לאכול בלילות וזוללים ג’אנק פוד. מה יכול לעזור לנו לאזן את התאבון והרעב שמתפרץ בלילות?

מצב סטרס ממושך וגבוה, משבש לנו לגמרי את מצב התאבון, לפעמים אנחנו רעבים יותר, לפעמים רעבים פחות, ולפעמים אנחנו גם לא אוכלים כל היום, אבל בערב נזכרים שלא אכלנו שום דבר ואז מתחילים לאכול מכל הבא ליד, ובואו נודה באמת – המזון שרובנו אוכלים בלילות, לא תמיד כל כך בריא. מתח גבוה לאורך זמן מעלה באופן דרמטי את רמת הקורטיזול בגוף וכתוצאה מכך גם רמות הסוכר שלנו עולות. זה משבש לנו את הורמוני הרעב והשובע וגורם לנו לפעמים גם לרצות יותר מאכלים מתוקים בלילות שמעניקים אנרגיה זמינה.מה קורה לגוף שלכם כשאתם אוכלים בלילה?

  • ככל הנראה שתצרכו יותר קלוריות – ממחקרים שונים נמצא כי אנשים שאוכלים בלילות, אוכלים יותר מאשר אנשים שמסיימים לאכול מספר שעות לפני השינה. בנוסף, אנשים רבים מתייחסים לאכילה הלילית כנשנוש מול המסכים, ולא שמים לב שהם אוכלים יותר. אכילה לילית עלולה לגרום לעלייה במשקל.
  • אחסון שומן בגוף – אכילה לילית גורמת לכך שהקלוריות שאתם אוכלים בלילה יאוחסנו בגוף כשומן מהסיבה הפשוטה שבלילה אתם כבר לא פעילים, והגוף אינו זקוק לדלק בשעות הלילה, לכן הוא ישמור את האוכל בגוף לשעת הצורך.
  • ככל הנראה שתישנו פחות טוב – אכילה לילית משבשת את השינה, ובעיקר כשמדובר בארוחות גדולות אך לא רק. כשהגוף מקבל מזון, הוא מתעורר ותוכלו לחוות קשיי הירדמות, משום שהמזון מתפרק לסוכר וזה מעלה את האנרגיה. אכילה לילית עלולה גם לגרום לצרבת ואי נוחות בגוף ובכך תשבש את השינה.
  • תתעוררו רעבים יותר – על אף שאכלתם וקיבלתם מספיק קלוריות בשעת לילה מאוחרת, ייתכן שתתעוררו רעבים בגלל חוסר איזון ברמות הסוכר משיבוש ההורמונים בגוף.
  • זה עלול לפגוע בבלוטת התריס – בלוטת התריס שלנו מושפעת בין היתר מהשעון הביולוגי שלנו. לפי השעון הביולוגי שלנו, אנחנו אמורים להפסיק לאכול כשמחשיך ולהיות פעילים ביום, פחות בלילה. כשאנחנו אוכלים בלילה, בלוטת התריס יכולה להיפגע מהשיבוש של ההורמונים שמשפיעים עליה.

כיצד ניתן להימנע מהאכילה הלילית?

  • השתדלו לאכול קצת במהלך היום גם אם אתם לא רעבים. אכלו ארוחות קטנות שלא משבשות את רמות הסוכר בדם, מאכלים כמו יוגורט עם צ’יה, חטיף חלבון, ביצים וירקות, פירות או סלט.
  • השתדלו לאכול ארוחת צהרים טובה, ואם יש צורך הביאו אתכם אוכל לעבודה שתכינו מבעוד מועד יום קודם. תכנון הוא שם המשחק. תכננו מדי יום מה תאכלו עדי להימנע מאכילת יתר בערב.
  • אכלו מספיק פירות וירקות שמכילים מים, וויטמינים מינרלים וסיבים תזונתיים והם מאזנים את רמות הרעב והשובע.
  • עשו פעילות גופנית אחר הצהרים, שתאזן את רמות הסוכר ותמתן את החשק לממתקים.
  • הכינו לכם מראש נשנושים בריאים, כך שאם אתם אוכלים בערב, לפחות שיהיו בריאים. דוגמאות לנשנושים בריאים: ירקות חתוכים, אדממה, פופקורן טבעי, טורטיות בריאות ועוד.

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
מתכונים
27-02-2024
מתכון להכנת שוקו חם עם אבוקדו וקינמון
ספורט
25-02-2024
שמרו על בלאנס: תרגיל שיווי משקל שיחטב לכם את כל הגוף
תזונה
18-02-2024
אותה כמות קלוריות רק בלילה: מה זה עושה לגוף שלנו?
ספורט
14-02-2024
איך פעילות גופנית משותפת תשפר את הזוגיות שלכם?
מתכונים
13-02-2024
מתכון להכנת עוגת קרם שוקולד מפנקת
טיפוח
11-02-2024
המדריך השלם לטיפוח בחורף
תזונה
08-02-2024
חורף בריא: תרופות סבתא שיחזקו אתכם
מתכונים
06-02-2024
מתכון להכנת שייק קפה אגוזי לוז

תפריט נגישות