למה שומן בטני הוא השומן הכי מסוכן, ממה הוא נגרם ואיך נפטרים ממנו?

כולנו זקוקים לשומן בגופינו על מנת להתקיים, אולם שומן עודף עלול לגרום לבעיות ופתולוגיות שונות החל מלחץ דם גבוה, סוכרת, מחלות לב ומחלות קשות יותר. השומן מתחלק באופן שונה אצל אנשים שונים, וכאשר השומן מתנקז בבטן כ”כרס”, זו בעצם נורה אדומה, שאנחנו צרכים לשים לב אליה ולא להזניח. מעבר לפן האסתטי, שומן בטני מעלה את הסיכון לחלות במחלות שונות החל מסוכר גבוה ועד סכרת, למחלות כלי דם ולב ואף נמצא קשר בין שומן בטני לסוגים שונים של סרטן כמו סרטן השד וסרטן המעי.

השומן הבטני מצטבר מסביב לאיברים פנימיים ולכן מגביר את הסיכון לחלות במחלות לב ומחלות נוספות. חשוב לדעת ששומן בטני עלול להיות גורם סיכון גם אצל אנשים רזים ולא פעם אנו רואים אנשים רזים מאוד עם כרס גדולה שנמצאו אצלם מחלות שונות.

ממה השומן הבטני נגרם?

ישנן סיבות שונות להיווצרות השומן הבטני שבראשן: תזונה לקויה ועשירה בסוכרים פשוטים ופחמימות ריקות, אכילה לילית, וכמובן – חוסר בתנועה. חשוב לציין שהגנטיקה אינה משחקת פה תפקיד ראשי כי הגנטיקה היא רק פוטנציאל, ואורח החיים בסופו של דבר הוא זה שיקבע האם תהיה לנו כרס או שלא.

כיצד להיפרד מהשומן הבטני?

חשוב להבדיל בין דיאטה לבין אורח חיים בריא, ורק אורח חיים בריא יעזור לנו להתמיד בשינוי ולהביא את עצמינו למקום בו הבריאות שלנו חשובה יותר מהכל. כשתגיעו למצב שמה שמניע אתכם זה הרצון להיות בריאים, ולא להיות רזים, בכך תוכלו להטמיע את ההרגלים הבריאים ולהפוך אותם לחלק בלתי ניתן מחייכם בדיוק כמו לצחצח שיניים ולהתלבש בבוקר.

בגדול, אין כדור קסם שמעלים את הבטן, אלא מדובר בשינוי אורח חיים בריא שילך אתכם לאורך זמן. זה כולל:

  1. תזונה נכונה שמותאמת לכם אישית. תזונה שאין בה מאכלים מעובדים, מטוגנים, סוכרים ופחמימות ריקות, תזונה שמבוססת בעיקר על ירקות, פירות, דגנים מלאים, קטניות וחלבונים רזים.
  2. תנועה וכמה שיותר – התנועה צריכה לכלול גם את הפן האירובי שעוזר לפרק שומנים גם מהשכבות העמוקות וגם את הפם האנאירובי – אימוני כוח המשלבים משקולות שגם הם עוזרים לבנות מסת שריר ולשרוף יותר שומן במנוחה.
  3. בנוסף לתזונה ולתנועה, יש עניין של הרגלי חיים כמו להתעורר מוקדם בבוקר וללכת לישון מוקדם והכי חשוב – לא לאכול בלילה. בגלל שאנחנו פחות פעילים פיזית בלילה וגם מערכות הגוף פועלות פחות בלילה, כשאנחנו הולכים לישון על בטן מלאה, הגוף אוגר את הגוף ובעיקר בבטן. נסו להקפיד על אכילה בשעות היום ולסיים לאכול כ-4 שעות לפחות לפני השינה. מחקרים מצאו שצומות מסוימים כמו צום 8/16, עזרו במידה ניכרת להפחתת השומן הבטני.

חוקי הזהב להורדת השומן הבטני קצרה:

  1. הפחיתו את הפחמימות מהתפריט – בחרו בפירות במקום ממתקים ובדגנים מלאים במקום בפחמימות פשוטות.
  2. הגבירו צריכה של ירקות, פירות וחלבונים רזים.
  3. אל תלכו לישון על קיבה מלאה והפסיקו לאכול כ-4 שעות לפני השינה.
  4. נסו לשלב לפחות פעמיים בשבוע צום 8/16.
  5. בצעו מדי יום פעילות אירובית של מינימום 30 דקות.
  6. הוסיפו 2-4 פעמים בשבוע אימוני כוח לכל הגוף ולא רק לאזור הבטן.
  7. עבדו באופן ממוקד על שרירי הבטן בנוסף לאימונים למשך 10 דק כ-4 פעמים בשבוע.

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא ל-3 בנים, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
ספורט
30-11-2023
היא תאלץ אתכם להיות בכאן ועכשיו ולהסיח את תשומת ליבכם מה...
טיפוח
23-11-2023
מה ההבדל בין דכאון לבין דכדוך חורף? מתי יש להיעזר בעזרה מקצועית ומתי אנחנו יכולים לעזור לעצמינו ומהם הדרכים הכי טובות להתמודד עם דכדוך חורף?
ספורט
23-11-2023
למה בכלל כדאי לכם ללכת, מהם היתרונ...
טיפוח
19-11-2023
בזמני סטרס קשים, העור השיער והציפורניים נפגעים. למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי למנוע את מגוון התופעות הללו?
ספורט
16-11-2023
איך לאמן את עצמינו לחשוב חיובי? 9 תרגילים חשובים
תזונה
02-11-2023
למה דיאטה היא לא הפתרון לאכילה הרגשית? איך המ...
תזונה
29-10-2023
מה קורה לתאבון שלנו ?

תפריט נגישות