אוגוסט בריא: מה לנשנש בחופש הגדול?

חייבים לנשנש כל הזמן? מה עושים כשהילדים מבקשים שוב ממתקים? מה להציע במקום עוד חטיף ואיך לאזן את הורמוני הרעב והשובע בצורה בריאה?

אוגוסט הוא החודש החם ביותר בשנה. תוסיפו לזה חופש גדול, זמן רב מול המסכים, ורצון בלתי פוסק לנשנושים. מה עושים עם הרעב הזה ואיך אפשר לנשנש בחכמה מאכלים בריאים, מזינים ומפנקים? ארזנו עבורכם כמה רעיונות שיעזרו לכם לשמור על שגרה בריאה בתוך הבית שלכם.

למה אתם מנשנשים? ארוחות מסודרות – זה הסוד

עוד לפני הרעיונות של מה לאכול בחופש הגדול, ואיך אפשר לנשנש ללא רגשות אשם, כדאי שתנסו להקפיד על ארוחות מסודרות עבורכם ועבור ילדכם. הרצון לנשנוש מגיע מכמה סיבות עיקריות: 1. הגוף לא מקבל ארוחות, אז אתם מרגישים רעב ובמקום לשבת ולאכול ארוחה אתם חוטפים עוד משהו על הדרך. 2. סיבה נוספת יכולה להיות שהגוף לא מקבל מספיק וויטמינים ומינרלים ואז מרגיש צורך להכניס כל הזמן דלק כדי להרגיש טוב. 3. אכילת ממתקים ומזון מעובד שפותחים את הרעב לאורך כל היום. בחטיפים המלוחים יש הרבה מאוד נתרן ותבלינים, שגורמים לנו להתמכר ולאכול עוד ועוד מהם, וגם לשתות או לעבוד למשהו מתוק על מנת לאזן את הטעמים. הממתקים המסוכרים והמעובדים, גורמים לגוף לעלייה חדה ברמות הסוכר בדם, כאשר זמן קצר לאחר מכן מתרחשת ירידה חדה ברמות הסוכר בדם, וכך אתם מרגישים כל הזמן רעבים, ובמיוחד לדברים מתוקים.

הפתרון: לשבת לארוחות קבועות ומסודרות, בין אם זה לבד או כל המשפחה ביחד. ארוחות מסודרות יתרמו לכך שרמות הסוכר בדם יהיו מאוזנות, ושהגוף יקבל את כל אבות המזון.

מה עושים כשהילדים מבקשים שוב ממתקים?

ילדים אוהבים ממתקים, לפחות רובם. ובשביל לא לגרום להם להרגיש חריגים או מקופחים, ניתן למצוא להם תחליפים בריאים וטעימים לא פחות. האופציה הטובה ביותר היא כמובן פירות הקיץ המתוקים כמו מנגו, ענבים או אבטיח. ניתן גם להכין שייקים מתוקים מפירות העונה או להכין שייקים ולהקפיא למצב של ארטיקים או גלידות טבעיות. בנוסף, תוכלו להשתמש בפירות מיובשים כמו תמרים או צימוקים ולהכין מהם חטיפי אנרגיה בריאים. הקפידו על המינון של הסוכר שאתם נותנים לילדים שלכם כי ככל שיותר שיאכלו יותר סוכר, כך הגוף ידרוש עוד ממנו.ומה במקום החטיפים?

כשהחשק למשהו מלוח מתעורר, השתדלו להציע צלחת ירקות עם מעט מלח, פופקורן טבעי, אדממה (פולי סויה) ממולח קלות או צ’יפס ירקות ביתי אפוי בתנור מירקות טבעיים. השתדלו להימנע מהחטיפים המעובדים ולמצוא את התחליפים שמתאימים לילדים שלכם. ככל שהחטיף יותר מתובל, כך הרעב אליו יגבר.

איך לאזן את הורמוני הרעב והשובע בצורה בריאה?

  1. הקפידו על שעות שינה קבועות ומסודרות שמשפיעות באופן ישיר על מנגנוני הרעב והשובע.
  2. הימנעו מנשנושים בלתי פוסקים והחליטו על 3 ארוחות מסודרות.
  3. השתדלו להיות בתנועה. לפחות אימון אחד ביום או הליכה יזומה.
  4. החשפו לשמש – למרות שאנחנו מדינה חמה ושטופת שמש, רבים מאיתנו בקושי פוגשים אותה במשך היום, והדבר משפיע על הורמוני הרעב והשובע שלנו. השתדלו להיחשף לשמש בצורה מבוקרת בשעות הבוקר לפחות ל-5-10 דקות מדי יום.
  5. הקטינו צריכה של סוכרים, ובמיוחד של סוכר לבן וממתקים מעובדים.

 

 

 

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
טיפוח
03-12-2023
תבלו עם אנשים כמה שאתם יכולים, אל תוותרו על אור...
ספורט
30-11-2023
היא תאלץ אתכם להיות בכאן ועכשיו ולהסיח את תשומת ליבכם מה...
טיפוח
23-11-2023
מה ההבדל בין דכאון לבין דכדוך חורף? מתי יש להיעזר בעזרה מקצועית ומתי אנחנו יכולים לעזור לעצמינו ומהם הדרכים הכי טובות להתמודד עם דכדוך חורף?
ספורט
23-11-2023
למה בכלל כדאי לכם ללכת, מהם היתרונ...
טיפוח
19-11-2023
בזמני סטרס קשים, העור השיער והציפורניים נפגעים. למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי למנוע את מגוון התופעות הללו?
ספורט
16-11-2023
איך לאמן את עצמינו לחשוב חיובי? 9 תרגילים חשובים
תזונה
02-11-2023
למה דיאטה היא לא הפתרון לאכילה הרגשית? איך המ...

תפריט נגישות