הקשר בין שינה להשמנה. מה עושים?

מתברר שיש קשר ישיר בין איכות השינה שלנו למשקל ולהרכב הגוף שלנו. כשאנחנו לא ישנים טוב, או ישנים מעט מדי, הפרשת הורמון השובע יורדת והפרשת הורמון הרעב עולה, מה שגורם לנו להיות רעבים בהרבה ולחפש בעיקר מאכלים פחמימתיים כמו סוכרים פשוטים: גלידות, עוגות וממתקים. בנוסף, כשאנחנו עייפים, אנחנו נוטים לבטל אימונים בתירוץ העייפות, או שאנחנו מגיעים לאימון עייפים והוא הופך לפחות יעיל ואפקטיבי.

חשוב להבין כי בני האדם שונים זה מזה וכל אדם זקוק למספר שעות שינה אחר כדי להרגיש בשיאו, ולרוב, אנחנו יודעים לכמה שעות שינה אנחנו זקוקים בשביל לתפקד היטב. שעות השינה המומלצות הן בין 6-8 שעות בלילה. דבר נוסף חשוב זה לא רק הזמן שבו אנחנו במיטה אלא גם איכות השינה ויש כמה דברים שעלולים להפריע לאיכות השינה ולהירדמות כמו למשל: קפאין – הגורם לנו לישון בצורה פחות איכותית, פעילות גופנית נמרצת לפני השינה עלולה להפריע לנו לישון טוב, רעב מוגבר עלול להעיר באמצע הלילה, אך גם מאכלים כבדים בסמוך לשינה, עלולים להשפיע לרעה על השינה. בנוסף, אלכוהול מפריע לשינה תקינה, סוכרים ומאכלים מעובדים.

 • 10 טיפים לשינה רגועה:
 1. אימונים בבוקר – התחילו את הבוקר שלכם באימון, כך תרגילו את הגוף שלכם להיות בשיא העירנות שלכם בשעות המוקדמות ולא בערב.
 2. משהו קל לפני השינה – אכלו משהו קל כ-3 שעות לפני השינה כמו יוגורט, שקדים, פירות, שייק פירות וחלבון עם אבקת משקה בטעם וניל או שוקו של הרבלייף או סלט קטן. חשוב לאכול את מירב הקלוריות בשעות היום, כאשר אנחנו זקוקים לאנרגיה זמינה.
 3. אם אתם מתאמנים בערב – עשו זאת רגוע. בחרו בפעילויות שמרגיעות את הנפש כמו יוגה, פילאטיס ומתיחות.
 4. ביי קפאין – נמנעים מקפה וקפאין החל משעות אחר הצהרים.
 5. וביי סלולריים – צרו סביבה נעימה לשינה והרחיקו את הטלפונים הניידים שמפריעים לשינה תקינה.
 6. שנ”צים – הימנעו משנ”צים ארוכים שעלולים לגרום לכך שלא תהיו עייפים בלילה. אם אתם חייבים שינה באמצע היום, נסו שהיא לא תעלה על 20 דקות.
 7. מסדר שינה – החשיכו את החדר והשקיטו אותו. סדרו את החדר בצורה נעימה ודאגו שהסדינים יהיו נקיים ומתוחים.
 8. אוכל כבד מפריע – הימנעו מארוחות כבדות לפני השינה ובעיקר מאכילת בשרים, מאכלים חריפים וסוכרים למיניהם.
 9. טפלו בסטרס – שנמצא גם כן כגורם להשמנה ומפריע לשינה תקינה. עשו זאת באמצעות מדיטציות, פרחי באך, פעילות רגועה, נשימות, דיקור, או כל טיפול שיכול לסייע לכם לסלק את המתח מחייכם.
 10. במהלך היום – נסו להיחשף לשמש, ולא רק לאור משרדי. זה יזכה אתכם בויטמין די ויעניק שינה תקינה ובריאה.
 11. שגרה – סדרו לעצמכם שגרת יום תקינה שתפריד באופן ברור בין היום ללילה. נסו להתעורר מדי יום באותה השעה וללכת לישון באותה השעה.
 12. ספרים – מתרחקים גם מהטלוויזיה לפני השינה, שהאור הבוקע מתוכה מפריע לאיכות השינה שלנו. העדיפו לקרוא ספרים.כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
טיפוח
11-04-2024
ניקיון פסח ולא רק בבית: 5 דברים לא בריאים שכדאי לנקות מהחיים שלנו
ספורט
04-04-2024
איזה תרגילים משפרים את מצב הרוח?
מתכונים
01-04-2024
מתכון להכנת שייק קרם פטל
תזונה
28-03-2024
למה חטיפי חלבון עכשיו יותר נחוצים מתמיד?
תזונה
24-03-2024
איזה נשנושים ימנעו זלילות ליליות?
ספורט
21-03-2024
אתגרי הכושר ששיגעו את הרשת
טיפוח
17-03-2024
7 דרכים לדעת אם אתם אוכלים יותר מדי סוכר

תפריט נגישות