הקשר בין שינה להשמנה. מה עושים?

מתברר שיש קשר ישיר בין איכות השינה שלנו למשקל ולהרכב הגוף שלנו. כשאנחנו לא ישנים טוב, או ישנים מעט מדי, הפרשת הורמון השובע יורדת והפרשת הורמון הרעב עולה, מה שגורם לנו להיות רעבים בהרבה ולחפש בעיקר מאכלים פחמימתיים כמו סוכרים פשוטים: גלידות, עוגות וממתקים. בנוסף, כשאנחנו עייפים, אנחנו נוטים לבטל אימונים בתירוץ העייפות, או שאנחנו מגיעים לאימון עייפים והוא הופך לפחות יעיל ואפקטיבי.

חשוב להבין כי בני האדם שונים זה מזה וכל אדם זקוק למספר שעות שינה אחר כדי להרגיש בשיאו, ולרוב, אנחנו יודעים לכמה שעות שינה אנחנו זקוקים בשביל לתפקד היטב. שעות השינה המומלצות הן בין 6-8 שעות בלילה. דבר נוסף חשוב זה לא רק הזמן שבו אנחנו במיטה אלא גם איכות השינה ויש כמה דברים שעלולים להפריע לאיכות השינה ולהירדמות כמו למשל: קפאין – הגורם לנו לישון בצורה פחות איכותית, פעילות גופנית נמרצת לפני השינה עלולה להפריע לנו לישון טוב, רעב מוגבר עלול להעיר באמצע הלילה, אך גם מאכלים כבדים בסמוך לשינה, עלולים להשפיע לרעה על השינה. בנוסף, אלכוהול מפריע לשינה תקינה, סוכרים ומאכלים מעובדים.

 • 10 טיפים לשינה רגועה:
 1. אימונים בבוקר – התחילו את הבוקר שלכם באימון, כך תרגילו את הגוף שלכם להיות בשיא העירנות שלכם בשעות המוקדמות ולא בערב.
 2. משהו קל לפני השינה – אכלו משהו קל כ-3 שעות לפני השינה כמו יוגורט, שקדים, פירות, שייק פירות וחלבון עם אבקת משקה בטעם וניל או שוקו של הרבלייף או סלט קטן. חשוב לאכול את מירב הקלוריות בשעות היום, כאשר אנחנו זקוקים לאנרגיה זמינה.
 3. אם אתם מתאמנים בערב – עשו זאת רגוע. בחרו בפעילויות שמרגיעות את הנפש כמו יוגה, פילאטיס ומתיחות.
 4. ביי קפאין – נמנעים מקפה וקפאין החל משעות אחר הצהרים.
 5. וביי סלולריים – צרו סביבה נעימה לשינה והרחיקו את הטלפונים הניידים שמפריעים לשינה תקינה.
 6. שנ"צים – הימנעו משנ"צים ארוכים שעלולים לגרום לכך שלא תהיו עייפים בלילה. אם אתם חייבים שינה באמצע היום, נסו שהיא לא תעלה על 20 דקות.
 7. מסדר שינה – החשיכו את החדר והשקיטו אותו. סדרו את החדר בצורה נעימה ודאגו שהסדינים יהיו נקיים ומתוחים.
 8. אוכל כבד מפריע – הימנעו מארוחות כבדות לפני השינה ובעיקר מאכילת בשרים, מאכלים חריפים וסוכרים למיניהם.
 9. טפלו בסטרס – שנמצא גם כן כגורם להשמנה ומפריע לשינה תקינה. עשו זאת באמצעות מדיטציות, פרחי באך, פעילות רגועה, נשימות, דיקור, או כל טיפול שיכול לסייע לכם לסלק את המתח מחייכם.
 10. במהלך היום – נסו להיחשף לשמש, ולא רק לאור משרדי. זה יזכה אתכם בויטמין די ויעניק שינה תקינה ובריאה.
 11. שגרה – סדרו לעצמכם שגרת יום תקינה שתפריד באופן ברור בין היום ללילה. נסו להתעורר מדי יום באותה השעה וללכת לישון באותה השעה.
 12. ספרים – מתרחקים גם מהטלוויזיה לפני השינה, שהאור הבוקע מתוכה מפריע לאיכות השינה שלנו. העדיפו לקרוא ספרים.כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
מתכונים
07-07-2020
מתכון להכנת חטיפי חלבון שוקולד שקדים
תזונה
05-07-2020
ב-7 ליולי מציינים בכל העולם את יום השוקולד הבינלאומי. אז מה לעשות כדי לא להתמכר לקוביה השובבה, ומה עדיף לאכול במקום.
טיפוח
02-07-2020
אם התזונה שלנו לקויה, והמצב הנפשי שלנו לא בשיאו, קרוב לוודאי שהעור לא יראה מושלם כמו שאנחנו חולמות. ניתן לטפל באקנה בעזרת תזונה.
מתכונים
30-06-2020
מתכון להכנת חטיפי שיבולת שועל עשירים בחלבון
ספורט
28-06-2020
הטעויות הנפוצות שאנשים עושים כדי להתחטב מהר. האם גם אתם עושים את הטעויות האלו? נסו למנוע אותן.
מתכונים
23-06-2020
מתכון להכנת קערת שייק תות ופירות יער
ספורט
21-06-2020
כל אחד יוכל להתאים לעצמו את היוגה שמתאימה לו, והיא מתאימה באמת לכולם בכל הגילאים.
תזונה
18-06-2020
מה לאכול בשיא החום לארוחת צהרים? הקיץ כבר פה והחום הכבד לעיתים גורם לנו לרצות לאכול פחות, בעיקר פחות ארוחות מבושלות. אז מה אוכלים ללאנץ' כדי לספק לגוף את כל הרכיבים התזונתיים מבלי להרגיש נפוחים, עייפים וכבדים? הכנו עבורכם 12 אופציות.