מה זה אוטופגיה ואיך אנחנו יכולים להצעיר את התאים שלנו?

אוטופגיה זהו מנגנון לניקוי תאי כחלק חיוני ממערכת החיסון שלנו. אוטו – עצמי, פגיה – פירוק. אוטופגיה זה בעצם סוג של ניקוי רעלים שהגוף עושה לעצמו. בדיוק כמו שהבית שלנו זקוק לשטיפת רצפה כל זמן מה, בהתאם ללכלוך שאנחנו מלכלכים, וגם אם אנחנו מאוד מקפידים על הניקיון, תמיד יש צורך בשטיפה, כך גם הגוף שלנו זקוק לניקוי פנימי כל הזמן. יש לנו בגוף מנגנוני בנייה ופירוק בדיוק כמו בטבע, ואנחנו שואפים לאזן בין הבנייה לפירוק. הבעיה בחיים המודרניים שלנו, שאנחנו הרבה פעמים עסוקים יותר מדי בבנייה (דרך אכילה בלתי פוסקת ומרובה למשל) ופחות בפירוק (הפסקות אכילה ופעילות גופנית למשל).

הדרך היעילה ביותר להגיע למצב שבו הגוף מנקה את עצמו בלי שום עזרים חיצוניים כמו תרופות, צמחים וסופרפודס שונים, היא דרך צום. אגב, אוטופגיה מתרחשת גם בפעילות גופנית ובשינויי טמפרטורה קיצוניים. צום היא דרך עתיקת יומין שבה השתמשו לריפוי ממחלות שונות. מאז שהעולם התקדם, איתו תרבות השפע וגם התרופות, אנשים קצת שכחו את דרך הצום מאחור.

בשנים האחרונות הצום נחקר יותר ויותר גם ברפואה, ולכן גם צצות כל מיני דיאטות כמו צום 8/16, או 5/2 שמטרתן להגביל את שעות ולגרום לגוף לנקות ולחדש את עצמו בנוסף לירידה במשקל. אנחנו יודעים היום שאכילה מרובה ובלתי פוסקת לאורך כל שעות היום, מלבד זה שגורמת להשמנה, גורמת להחלשת מערכת העיכול, להתשת מערכת העיכול, לבעיות הורמונליות ולזקנה מוקדמת.

קצת על המנגנון

האוכל שלנו הוא הדלק והאנרגיה שלנו לחיים. כשאנחנו בצום, הגוף שלנו פונה למאגרי הגוף על מנת להתקיים. אז לאן הוא פונה? לגליקוגן. הגליקוגן הוא בעצם סוכר שנמצא בכבד ובשרירים והגוף ישתמש בו כדי להתקיים. כשהדלק בגליקוגן מסתיים, הגוף פונה למאגר הבא שלו, שאליו רוב האנשים בימנו רוצים להגיע – למאגרי השומן. בתהליך זה של פירוק השומן והפיכתו לסוכר, הגוף מייצר קטונים. משם נלקח השם לדיאטה הקטוגנית שדוגלת באכילת שומנים כדלק עיקרי. הקטונים הם מולקולות שמיוצרות על ידי הכבד בחומצות שומן במהלך צום, פעילות גופנית אינטנסיבית וממושכת שגורמת לריקון הסוכרים מהגליקוגן (לא פילאטיס ויוגה אלא יותר ספורט עצים וארוך), הגבלת אכילה או דיאטה דלה בפחמימות.

  

הקטונים הופכים למולקולת אצטיל- קו A  (acetyl-CoA) ונכנסים למחזור קרבס כדי לעזור לייצור האנרגיה של המיטוכונדריה (תחנת הכוח של התא). כתוצאה מכך, הם משפרים את מנגנון האוטופגיה, את הגמישות המטבולית ושריפת השומנים. הקטונים נותנים דלק ואנרגיה לגוף ולתאים וגם מנקים את התאים. מיטוכונדריה תקינה ובריאה מייצרת יותר אנרגיה ומפחיתה מחלות כרוניות. בנוסף, תאים בריאים ואנרגטיים, זה מה ששומר על הגוף שלנו צעיר ובריא.

בשנת 2016 מומחה לביולוגיה תאית מיפן קיבל פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה על גילוי תהליך האוטופגיה שמתקיים בכל תא בגוף שלנו כאשר אנחנו צמים. הצום לפי הגילוי שלו, מעצים את תהליכי האוטופגיה שגם עוזר לחדש תאים חולים, מתים או שחוקים.

 

מהם הדרכים הטובות ביותר כדי להעצים את תהליכי האוטופגיה בגוף ולגרום לו להתחדש בעצמו?

  1. להקפיד על זמני ארוחות קבועות. להימנע מנשנושים בלתי פוסקים וליצור רווחים בין הארוחות, כאשר מרחק אחד גדול ביום שהוא הצום לסירוגין. מינימום 16 שעות צום.
  2. צומות לסירוגין ארוכים יותר.
  3. שתיית מיצי ירקות ועלים ירוקים, שתורמים לתהליכי אוטופגיה. למשל: מיץ סלק, גזר, סלרי ועוד.
  4. הקפדה על שינה טובה ונשימה מלאה.
  5. הפחתת סוכרים ופחמימות ריקות.
  6. פעילות גופנית סדירה ובעצימות גבוהה. בעדיפות על בטן ריקה כדי לרוקן את מאגרי הגליקוגן.
  7. חשיפה לקור או חום כמו מקלחות קרות או סאונה.

 

 

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
טיפוח
11-04-2024
ניקיון פסח ולא רק בבית: 5 דברים לא בריאים שכדאי לנקות מהחיים שלנו
טיפוח
07-04-2024
הקפידו על השינה: 8 סכנות בחוסר שינה מצטבר
ספורט
04-04-2024
איזה תרגילים משפרים את מצב הרוח?
מתכונים
01-04-2024
מתכון להכנת שייק קרם פטל
תזונה
28-03-2024
למה חטיפי חלבון עכשיו יותר נחוצים מתמיד?
תזונה
24-03-2024
איזה נשנושים ימנעו זלילות ליליות?
ספורט
21-03-2024
אתגרי הכושר ששיגעו את הרשת
טיפוח
17-03-2024
7 דרכים לדעת אם אתם אוכלים יותר מדי סוכר

תפריט נגישות