למה אנחנו לא מצליחים לרזות מאימונים אירוביים?

למה אנחנו לא מצליחים לרזות מאימונים אירוביים? האם באמת אימונים אירוביים מפריעים לעלייה במסת השריר? וכמה פעמים שמענו שספינינג הורס את הברכיים? כל האמת על האימונים האירוביים 

  1. אם אעשה הרבה אירובי אני ארזה – פעילות אירובית בריאה מאוד לגוף בכל מישור אפשרי, אך היא לא מועילה להרזייה אם לא שומרים על תזונה מתאימה ומאזן קלורי שלילי. בנוסף, הרבה מתאמנים שמבצעים פעילות אירובית, זונחים את אימוני הכוח או שהם עייפים מדי כדי לזוז במהלך היום מלבד אימוני האירובי, שני דברים שעלולים לגרום להשמנה או לא להצליח לרדת במשקל.
  2. אם אני עושה אירובי אני יכול לאכול מה שאני רוצה – מתאמנים רבים מרגישים שהם יכולים לאכול את כל המקרר אחרי שעה של ריצה, אך מהר מאוד הם מכניסים את כל מה ששרפו פלוס אקסטרות מרובות, אז גם מי שעושה פעילות אירובית, צריך בהחלט להיות ער למה ולכמה שהוא אוכל.
  3. אירובי הורס את היכולת לפתח שריר – הורגלנו לחשוב שפעילות אירובית פוגעת במסת השריר אך זה ממש לא נכון והמחקרים החדשים כבר מוכיחים את זה. איך אפשר לשלב כוח ואירובי מבלי לפגוע במסת השריר? הפרידו בין האימונים כדי לא לפגוע בכוח שלכם לבצע את האימונים, ובעיקר כדי לא לפגוע ביעילות ובכוח שלכם לביצוע אימוני כוח.
  4. פעילות אירובית כמו ריצה או ספינינג פוגעות בברכיים – כל דבר שמועיל לגוף שלנו, עלול גם להזיק לנו אם אנחנו עושים אותו בצורה לא נכונה. אם נרוץ/נעשה כל פעילות אירובית בהגזמה, יותר מדי, בצורה לא מספיק הדרגתית, בלי תכנית שמתאימה לכם אישית, ובלי חיזוקים מתאימים, אפשר להזיק לברכיים ולמפרקים נוספים. בהנחה שאתם מבצעים ספינינג או ריצה בתנאים טובים, בהדרגתיות ובתכנית המתאימה לכם אישית, אתם לא תסירו לברכיים שלכם, אלא בדיוק להיפך. אתם תחזקו את השרירים שמסביב לברכיים ותגנו עליהן מפציעות.
  5. ריצה יותר טובה מהליכה למטרת ירידה במשקל – מדובר במיתוס שיש לשבור ויפה דקה קודם. ריצה והליכה שתיהן פעילויות בריאות וחשובות הן לשרירים, ללב ריאה, למפרקים, לחיזוק מערכת החיסון וגם ולנפש, אך בכל מה שקשור לירידה במשקל, מה שקובע זה גירעון קלורי. ולכן, זה לא משנה באיזו פעילות תבחרו, העיקר שתוציאו יותר קלוריות מאשר תכניסו. עם זאת, אם תשוו ריצה והליכה במשך שעה אחת, בריצה אכן תשרפו יותר קלוריות מאשר בהליכה, אך אם תרצו לשרוף יותר קלוריות בהליכה, תצטרכו להאריך את זמן ההליכה.
  6. פעילות בדופק גבוה שורפת הכי הרבה קלוריות – לא נכון. על מנת להגיע למאגרי השומן, יש לבצע פעילות אירובית מתונה בדופק בינוני לזמן ארוך. למשל: הליכה של מעל שעה, ריצה, אליפטיקל או רכיבה. אימוני אינטרוולים בעצימות גבוהה, יבזבזו קלוריות מפחמימות/סוכרים. אימוני אינטרוולים אכן עוזרים להעלאת המטבוליזם ובזבוז יותר קלוריות במנוחה.
  7. מספיק להתאמן 20 דק באירובי כדי לשרוף שומן – לא מדויק. כל דקה של פעילות אירובית, גורמת לנו לשרוף קלוריות, אך נמצא שב-20 דקות הראשונות של האימון, בין אם זה הליכה, ריצה, ריקוד או ספינינג, הגוף משתמש יותר בשריפת פחמימות, ורק לאחר מכן, לרוב אחרי חצי שעה ו-40 דקות, הגוף מסיים את מאגרי הפחמימות ועובר לשרוף ממאגרי השומן.

מאת: שרון ינובסקי קפלן –  מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
תזונה
15-05-2022
איך לטפל בדלקת? המאכלים שכדאי ולא כדאי לכם לאכול
ספורט
12-05-2022
למה קרוספיט מומלץ לגברים?
מתכונים
10-05-2022
מתכון להכנת ספרינג רול עם דיפ בוטנים
תזונה
08-05-2022
6 סיבות שעלולות לגרום לכם לאבד שליטה לגבי האכילה
ספורט
01-05-2022
טעויות שעושים באימונים הגורמות לכאבי גב
טיפוח
24-04-2022
הסימנים שמצביעים שכנראה יש לכם מחסור בוויטמין D
טיפוח
21-04-2022
סדרו את היום: איך לנהל את הזמן כדי להצליח לחיות באורח חיים בריא?
מתכונים
19-04-2022
מתכון להכנת שייק סגול