שמרו על בלאנס: תרגיל שיווי משקל שיחטב לכם את כל הגוף

למה אתם חייבים להכניס תרגילי שיווי משקל לתכנית האימונים שלכם? איך משתפרים בשיווי המשקל? ולמה ככל שאנחנו מתבגרים תרגילי שיווי משקל הופכים להיות כל כך חשובים? וגם: תרגיל שיווי משקל מעולם היוגה שאתם חייבים לנסות בבית

שיווי המשקל שלנו הוא בעצם המדד שלנו ליציבות בגופינו, שזה אומר: כמה אנחנו יציבים בתנוחות השונות של הגוף כמו במצב סטטי, דינאמי ותחת אתגרים שונים. גם הליכה על נעלי עקב לצורך העניין דורש מאיתנו שיווי משקל. ככל שאנחנו מתבגרים, שיווי המשקל שלנו מתחיל להיפגע וכתוצאה מכך, רואים הרבה אנשים מבוגרים שנופלים וגם שוברים לעיתים עצמות שונות בגוף. ניתן למנוע את הנפילות בעזרת עבודה על טכניקות שונות בשיווי משקל.

בעזרת פעילות גופנית ותרגילים שונים, אנחנו בעצם מחזקים את שרירי הליבה שלנו, את מערכת הראייה שלנו, והמערכות הווסטיבולרית והפרופריוצפטיבית. ככל שבן אדם מאומן יותר באופן כללי, כך שיווי המשקל שלו טוב יותר. כלומר: שיווי המשקל שלנו משתפר באופן אוטומטי כשאנחנו מתאמנים כמו למשל באימוני ריצה, אופניים, חדר כושר ועוד, אך כדי לשפר את שיווי המשקל באופן ספציפי, יש לעבוד עליו גם באופן מיוחד כמו בתרגילים שונים, בהליכה על חול ים, בתרגילים על רגל אחת או בשימוש באביזרים שונים כמו פיתות, עבודה עם כדור פיזיו ועוד. דרך נוספת לאתגר את שיווי המשקל של הגוף שלנו היא לעבוד בתרגילים שונים עם עיניים עצומות לזמנים קצרים.

יתרונות העבודה על שיווי המשקל שלנו הם רבים וביניהם:  שמירה על מפרקי הגוף, חיזוק הקרסוליים ומפרקי, הירך והאגן, אנשים שעובדים על שיווי המשקל שלהם באופן קבוע, פחות חשופים לפציעות שונות, פחות חשופים לסיבוב ונקעים בקרסוליים, משפרים את המערכת הוסטיבולרית שלהם ולכן גם פחות סובלים מכאבי ראש ומבחילות בנסיעות, ומטפחים יציבה נכונה.כדי לשפר את שיווי המשקל יש להתאמן באופן שוטף ובהתמדה ולהכניס לתוכנית האימונים שלכם גם תרגילים ספציפיים שמאמנים את שיווי המשקל כמו תרגיל הסופרמן (בעמידת 6 כאשר מרימים יד ורגל נגדית) או הרחקת ירך בעמידה.

לפניכם הדגמה לתרגיל שיווי משקל שעובד על כל הגוף (שרירי הליבה, ידיים, רגליים, גב וישבן), שלקוח מעולם היוגה ונקרא חצי ירח.

איך עושים את התרגיל?

מומלץ להיעזר בהגבהה כמו קובייה או קופסת נעליים, אך ניתן גם לעשות את התרגיל ללא הגבהה ולאתגר אף יותר את הגמישות ושיווי המשקל שלכם.

בשלב הראשון נעמוד ונרד חוליה אחר חוליה על הידיים עד שיגעו בכפות הרגליים. אם אתם לא מגיעים אל הרגליים, כופפו מעט את הברכיים או שתניחו את הידיים על הגבהה. בשלב השני נעביר משקל לרגל אחת ונפתח את היד מעלה כשתרגישו מספיק יציבים הרימו גם את הרגל. שהו בתנוחה בין חצי דקה לדקה ולאחר מכן עברו לצד השני.

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
תזונה
18-04-2024
ניקוי רעלים: מה אוכלים ומתי עושים?
טיפוח
11-04-2024
ניקיון פסח ולא רק בבית: 5 דברים לא בריאים שכדאי לנקות מהחיים שלנו
ספורט
04-04-2024
איזה תרגילים משפרים את מצב הרוח?
מתכונים
01-04-2024
מתכון להכנת שייק קרם פטל
תזונה
28-03-2024
למה חטיפי חלבון עכשיו יותר נחוצים מתמיד?
תזונה
24-03-2024
איזה נשנושים ימנעו זלילות ליליות?
ספורט
21-03-2024
אתגרי הכושר ששיגעו את הרשת

תפריט נגישות