יתרונות לאימוני משקל גוף

מדברים לא מעט על יתרונות אימוני האירובי, ועל אימוני הכוח, על אימוני היוגה והפילאטיס, אך למה כל כך כדאי לכם לגוון גם בתרגילי התנגדות?

חדר הכושר עמוס במכשירים ענקיים, במכשירי אירובי ובמכשירים האנאירוביים, וחלק קטן ממנו מוקדש לאימוני משקל גוף ואימוני התנגדות אך גם לאימוני ההתנגדות שכוללים משקל גוף, רצועות או גומיות, יש יתרונות רבים בכל מה שקשור לבריאות שלנו ולמראה שלנו. כאשר אנחנו מדברים על משקל גוף, הכוונה היא לתרגילים ללא משקולות או אביזרים למעט רצועות trx למשל או מתח. אז מהם היתרונות הבולטים לאימונים אלו גם בתוך אימוני כוח וגם בנפרד מהם?

 

  1. היכולת להתאמן בכל זמן ובכל מקום – להבדיל מאימוני כוח, בהם אנחנו חייבים מכשור ואביזרים נלווים, ניתן לבצע אימוני משקל גוף גם באוויר הפתוח, בסלון הבית, בחופשה או איפה שלא תהיו. אימוני משקל גוף יכולים להתבצע גם בפארק כושר בכל שעה ביום ובעצם היכולת להתאמן בכל זמן ובכל מקום, פותרת לנו לא מעט תירוצים שלרוב מנעו מאיתנו להתאמן.
  2. האימון בחינם – אם המנוי לחדר כושר כבר עליכם כלכלית, תמיד תוכלו להישאר עם אימוני ההתנגדות שאותם ניתן לבצע בבית או בפארק הקרוב לביתכם ללא עלות.
  3. שרירים שלא עובדים עליהם לרוב – באימוני כוח אנחנו. מפעילים שרירים חיצוניים, כאשר האימוני התנגדות אנחנו מפעילים גם שרירים פנימיים, או בשמם השני, את שרירי הליבה. שרירי הליבה כוללים בין היתר את שריר הרחב הבטני, שתורם לבטן שטוחה וחטובה, את שרירי זוקפי הגב,שנמצאים מסביב לעמוד השדרה ושומרים על יציבה טובה, את שרירי האלכסונים של הבטן ואת שרירי רצפת האגן, שחשוב לעבוד עליהם בכל מה שקשור לשמירה על איברים פנימיים, יציבה נכונה ועוד.
  4. כוח פנימי – כשאנחנו עובדים על שרירי הליבה, הגוף שלנו חזק יותר מבפנים ואז הרבה יותר קל לנו לפעמים להרים משקולות או לרוץ או להצע כל אימון אחר בדומה לבניית יסודות לבניין.
  5. הם בריאים לגוף. פחות פציעות – אימוני משקל גוף הם אימונים עדינים יותר מאשר אימוני כוח שמשלבים משקולות. הם אימונים שתורמים לבניית עצם, לטווחי תנועה גדולים יותר, הם משפרי סיבולת, והם עשויים למנוע פציעות כושר שונות.


והחסרונות:

גם לאימוני משקל גוף יש חסרונות שחשוב להכיר אם אתם מתכוונים לאמץ רק אותם כחלק מתכנית האימונים שלכם.

  1. ההתקדמות שלכם יכולה להיעצר. הגוף שלנו אוהב גירויים ושינויים כל הזמן והרבה יותר קשה לאתגר את הגוף לאורך זמן בתרגילי משקל גוף. הפתרון: גוונו ככל שניתן עם אביזרים כמו גומיות ורצונות ואתגרו את הגוף עם מספר חזרות גדול יותר או תרגילים מורכבים יותר.
  2. פחות שריפת קלוריות – לעומת אימוני כוח או אירובי.
  3. שעמום – כדי לא לחזור עם התרגילים, נסו לגוון ככל שניתן, קבלו השראה מסרטונים ונסו אימונים חדשים.

 

ולסיכום: שלבו את אימוני ההתנגדות משקל גוף כחלק מתכנית האימונים שלכם שכוללת עוד סוגי אימון כדי לא לגרום לשחיקה, שעמום או חוסר התקדמות. אל תוותרו על אימוני ההתנגדות והשקיעו בהם זמן.

ניתן לראות בנוסף, שאנשים רבים שחצו את גילאי ה-40, מתחילים לפתע להתאמן לחצאי מרתון ומרתון למרות שלא התאמנו לעולם. מצד אחד, מדובר בפעילות גופנית מעולה ומבורכת שתורמת לשיפור תפקודי הלב, לחיזוק שרירי הגוף והיציבה, חיזוק העצמות ומערכת החיסון, אך מצד שני, תהליכים אינטנסיביים מדי בגיל מבוגר יחסית ובעיקר כשמדובר בתהליך לא מספיק הדרגתי, עלול להיות מסוכן לבריאות ולגרום לפציעות מיותרות.

 

מאת : שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
ספורט
26-05-2024
למה כל כך קשה לנו להתמיד באימונים ומהם סודות ההתמדה?
ספורט
23-05-2024
פילאטיס רצפה או מכשירים? מה עדיף?
מתכונים
21-05-2024
מתכון תה קר בטעם לימון ומנגו
תזונה
18-05-2024
הסוד לגוף צעיר: מה להכניס לשייק כדי להישאר צעירים?
ספורט
16-05-2024
כיצד לשחרר צוואר תפוס?
תזונה
09-05-2024
16 טיפים מעולים ליום עצמאות בריא יותר
מתכונים
07-05-2024
מתכון להכנת עוגת גבינה לימונית
ספורט
04-05-2024
איך לחזור לרוץ אחרי הפוגה ארוכה?

תפריט נגישות