האם מומלץ להתאמן כל יום?

האם מומלץ להתאמן עם שרירים תפוסים? האם אפשר לרוץ על יום? מותר להתאמן כשחולים והאם כדאי להתאמן על בטן ריקה? 5 שאלות שמטרידות את העוסקים בספורט

בין אם אתם מתאמנים ותיקים או מתאמנים מתחילים, יש שאלות שמטרידות רבים מאיתנו, ולפעמים אנחנו גם שומעים דעות חלוקות, אז בואו נעשה קצת סדר בעניינים החשובים של המתאמנים:

האם אפשר לרוץ כל יום?

פעם אמרו שריצה מזיקה לברכיים, ושמוטב לרוץ מעט ורק מדי פעם. היום יודעים, שככל שאנחנו עושים את אותה הפעילות מדי יום, ובעיקר אם מדובר בפעילות אירובית, אנחנו נשתפר ואין שום בעיה לרוץ מדי יום כל עוד בונים סולם מאמצים נכון ומדויק לכם. ריצה חזקה בעצימות גבוהה מדי יום, אכן יכולה להביא לשחיקה במפרקים, לעייפות מצטברת ואף להחלשה של מערכת החיסון, אבל אם אתם יודעים לתכנן תכנית שבועית שבה אתם מחלקים את העומסים בצורה מאוזנת, ניתן לרוץ מדי יום ואף להגיע להישגים מרשימים. מומלץ בכל אופן, לעשות יום אחד בשבוע של מנוחה על מנת למלא את המצברים. ברוב המקרים, אתם תרגישו לבד מתי הגוף עייף ומבקש מנוחה ומוטב להקשיב לגוף.

האם אפשר להתאמן כשמצוננים?

בדיוק כשם שהחיות בטבע חולות או פצועות, הן נחות ואף לא אוכלות, ככה גם אנחנו צריכים לנהוג כשאנחנו חולים. אנחנו לא אמורים להתאמן אם אנחנו חולים, ובעיקר אם הגוף מתמודד עם דלקת או שפעת, בזמן שמיטב האנרגיה שלנו צריכה להיות מנותבת לריפוי. אולם, אם מדובר בצינון קליל, פעילות אירובית למשל עשויה אפילו להטיב עם הגוף ולעזור לו לפנות את הנזלת והליחה מהגוף. אז תלוי בסוג החולי ובדרגה. זכרו לא להתיש את הגוף כשאתם חולים ואם אתם מרגישים צורך לזוז, בחרו בהליכה מתונה או בשיעור יוגה רגוע.

האם מומלץ להתאמן עם שרירים תפוסים?

לא ממש. בזמן שאנחנו מתאמנים, ובעיקר מדובר על אימוני כוח, אנחנו פוצעים את סיבי השריר לטובת בנייתם מחדש. תהליך זה גורם לשרירים להרגיש תפוסים וזה בעצם אומר לגוף שזה הזמן שיש לתת לגוף לנוח ולתת לסיבי השריר להיבנות מחדש. אבל, לפעמים שרירים יכולים להיות תפוסים מספר ימים עד שבוע, וזה לא אומר שעליכם לשכב לא לזוז, אלא שאפשר לבחור בסוגי פעילות שונים שעוזרים למתוח את השרירים ולהאריכם כמו יוגה, פילאטיס והליכות.

האם כדאי להתאמן על בטן ריקה?

תלוי בכוח שלכם וברמת האנרגיה שלכם וכמובן בסוג האימון שאתם מתכננים לבצע. מה מצב מאגרי הגליקוגן שלכם? שהם למעשה מיכל הדלק שיש לכם בגוף כדי להתאמן. אם למשל אכלתם ארוחה כבדה בערב, ואתם מתכננים ריצה קצרה או אימון כוח קצר, אתם יכולים להתאמן על בטן ריקה והגוף אף ינצל את הגוף לשריפה מוגברת של שומנים. אם אתם מתכננים לרוץ 10 קילומטרים ומעלה ולא אכלתם מאתמול אחרי הצהרים, ייתכן שזה אפילו יהיה מסוכן במידה ואתם לא מתורגלים בצומות לסירוגין.

האם מומלץ להתאמן כל יום?

מומלץ מאוד להתאמן בכל יום אם אתם יכולים. חלקו את ימי השבוע לסוגי אימון ובכך תזכו לשפר את כל מרכיבי הכושר. למשל: יום ראשון אימון כוח, שני אירובי, שלישי יוגה או פילאטיס, רביעי שוב כוח וכו’, כמובן לפי ההעדפות שלכם. ככל שתזוזו יותר, כך הבריאות שלכם תשתפר, אך חשוב לעשות את זה בצורה מאוזנת ומבוקרת ואף להיעזר באיש מקצוע שיכוון אתכם לתכנית המתאימה.

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.

 כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
טיפוח
03-12-2023
תבלו עם אנשים כמה שאתם יכולים, אל תוותרו על אור...
ספורט
30-11-2023
היא תאלץ אתכם להיות בכאן ועכשיו ולהסיח את תשומת ליבכם מה...
טיפוח
23-11-2023
מה ההבדל בין דכאון לבין דכדוך חורף? מתי יש להיעזר בעזרה מקצועית ומתי אנחנו יכולים לעזור לעצמינו ומהם הדרכים הכי טובות להתמודד עם דכדוך חורף?
ספורט
23-11-2023
למה בכלל כדאי לכם ללכת, מהם היתרונ...
טיפוח
19-11-2023
בזמני סטרס קשים, העור השיער והציפורניים נפגעים. למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי למנוע את מגוון התופעות הללו?
ספורט
16-11-2023
איך לאמן את עצמינו לחשוב חיובי? 9 תרגילים חשובים
תזונה
02-11-2023
למה דיאטה היא לא הפתרון לאכילה הרגשית? איך המ...

תפריט נגישות