השנה נערכים מראש: איך להכין את הגוף לחגים?

בכל תחילת שנה הם מגיעים מחדש ומאיימים על הבריאות והגזרה שלנו, אבל השנה, אם נערך מראש לתקופת החגים שכוללת הרבה מאוד ארוחות ומעט מאוד ימי שגרה, אולי נצליח לשמור על הבריאות והמשקל ולא לסיים את התקופה עם 2-4 קילוגרמים ותחושת כבדות. אז האם אפשר בכלל להיערך עתידית אל הארוחות הכבדות והגדולות ואיך ניתן לעשות זאת?

תכנון מראש הוא סוד הצלחה של כל אורח חיים בריא. ובדיוק כמו שאם נתכנן מה נאכל היום ומתי נתאמן, כך אנחנו צריכים לתכנן גם את תקופת החגים ולפניה. פעמים רבות אנחנו מזלזלים בעניין התכנון ומחליטים לזרום עם היום. בימים אלו אנחנו לרוב נאכל יותר, מזון פחות בריא, ואולי גם איכשהו נפספס אימון או תנועה.

כדי לתכנן שגרה בריאה, אנחנו צריכים לעשות לעצמינו סוג של תכנית עתידית עם מטרה ברורה וגם סדר יום שבו אנחנו יודעים בדיוק מה אנחנו אוכלים ואיך אנחנו מתאמנים. מומלץ לעשות תכנית בדרך הבאה:

  1. קבעו לעצמכם את המטרה והמקום שבו אתם רוצים להיות בעוד חודש או בתחילת החגים או אחריהם. שאל את עצמך: האם אני מרוצה מהמשקל שלי? מהפעילות גופנית שלי? מהתזונה שלי? משעות השינה שלי? האם יש משהו שאני יכול להוריד בתפריט כדי להרגיש בריא יותר? לפני הכל אנחנו עושים הגדרות מחדש. הגדרות אלו יעזרו לנו לצאת לדרך כי בלי הגדרת מטרה, קשה מאוד לתכנן את הדרך.
  2. לאחר שכל אחד מכם הבין מה המטרה שלו, אפשר לצאת לדרך בצעדים קטנים אך יומיומיים. ההתמדה היא הדרך הבטוחה להצלחה. נניח ואנחנו רוצים להתחיל לאכול בריא ונרצה להוסיף סלט לתפריט שלנו מדי יום, אז חשוב שנעשה את זה כל יום על מנת שזה יהפוך להרגל קבע. אותו הדבר לגבי ספורט. אם המטרה היא להתחיל לרוץ או לעשות חצי מרתון, או אפילו להיכנס לכושר הליכה, כדאי שנעשה את זה כל יום אפילו מעט או מספר פעמים קבוע בשבוע ללא פספוסים. חשוב שתהיה התמדה לאורך זמן.
  3. כדי להיערך לחגים מראש אנחנו צריכים להגיע אל תקופת הארוחות בגוף נקי מרעלים, בריא ובכושר. זה לא אומר שאנחנו צריכים לרזות על מנת לאפשר לנו לאכול כמה שנרצה אלא חשוב שהגוף שלנו יהיה חזק ובריא ורגיל למאכלים בריאים ומזינים ולכמויות מזון תקינות. צריך לזכור שהקיבה שלנו היא כמו שריר. אם נרגיל אותה לכמויות גדולות, היא תגדל. אם נאכל בכמויות המתאימות לצרכי הגוף שלנו, נשמור על משקל תקין ובריא.


  1. איפה אתם בחגים? אם אתם מארחים, תוכלו לשמור על ארוחות בריאות עתירות בסלטים, בחלבונים רזים, ולדאוג לקינוחים קלים. במידה ואתם נוסעים הרחק מהבית ומתארחים, הביאו אתכם מאכלים בריאים וסלטים ובכך תוכלו להיערך מראש לארוחה בריאה יותר.
  2. ספורט עושים בשגרה ולא רק כפתרון קסם לאחר שאכלתם יותר מדי. להיערך לחגים פירושו להתאמן מדי יום כל הזמן ובכך תבטיחו לעצמכם שלא תסיימו את החגים עם כמה קילוגרמים עודפים ותחושת כבדות לא נעימה. בימים שלפני החגים, ניתן להגביר את הפעילות וגם בימים שאחרי. למשל: אם אתם רגילים להתאמן 3 פעמים בשבוע, עברו ל-4-5 לפני החגים וכך גם אחרי. בנוסף, ניתן להגביר את עצימות האימון ואת משך האימון. כך שאפשר לעשות יותר אימוני היט ואינטרוולים או לבצע הליכה או ריצה יותר ארוכות מבדרך כלל.


  1. נסו לוותר על השתייה המתוקה ומשקאות הדיאט. המשקאות הללו פוגעים בבריאות שלנו ובמשקל. בכוס אחת של שתייה ממותקת יש כ-10 כפיות סוכר. הרגילו את עצמכם לשתות מים ובכך גם הצורך שלכם במתוק יקטן בצורה משמעותית.
  2. תשכחו מדיאטות – רבים מאיתנו אומרים בכל שנה מחדש כי את הדיאטה נעשה אחרי החגים, אבל למה לא לדבר במונחים אחרים של בריאות? שנו את התפיסה. במקום לנסות לצמצם את עצמינו, להרעיב ולסבול, אפשר לאכול בריא לפני החגים וגם אחרי החגים ובעצם לבחור לאכול דברים שמטיבים עם הגוף שלנו בכמויות הנכונות ולהישאר עם הגישה הזו לאורך כל השנה. ברגע שהגישה שלנו בריאה, אנחנו לא צריכים לעשות מהפכים ותנודות מטורפות במשקל. אנשים ששומרים על אורח חיים בריא לאורך כל השנה, לא עולים במשקל בתקופת החגים, וגם אם כן, הם יחזרו בחזרה לאיזון מיד לאחר מכן. בחרו בבריאות ולא בדיאטה.

מאת: שרון ינובסקי קפלן –  מאמנת כושר וריצה, אמא ל-3 בנים, מרתוניסטית ועיתונאית.כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
ספורט
16-05-2024
כיצד לשחרר צוואר תפוס?
תזונה
09-05-2024
16 טיפים מעולים ליום עצמאות בריא יותר
מתכונים
07-05-2024
מתכון להכנת עוגת גבינה לימונית
ספורט
04-05-2024
איך לחזור לרוץ אחרי הפוגה ארוכה?
ספורט
02-05-2024
הגיע הזמן: 6 הרגלי כושר שהגיע הזמן להפסיק איתם כבר
תזונה
18-04-2024
ניקוי רעלים: מה אוכלים ומתי עושים?
טיפוח
11-04-2024
ניקיון פסח ולא רק בבית: 5 דברים לא בריאים שכדאי לנקות מהחיים שלנו

תפריט נגישות