איך לאמן את עצמינו לחשוב חיובי? 9 תרגילים חשובים

מה ניתן לעשות עם המחשבות השליליות והאם יש דרך לאמן את עצמינו להחזיק מחשבות טובות לאורך זמן? 9 טיפים

בדיוק כפי שאנחנו מאמנים את השרירים שלנו בגוף, כך אנחנו יכולים לאמן את המוח שלנו, לחשוב בצורה שמטיבה לנו. אנשים שונים מגיבים לאותה המציאות בדרכים שונות לפי מצב החוסן הנפשי שלהם, אותו הם מאמנים כל הזמן בדיוק כפי שיש לאמן את השרירים בחדר הכושר. חשיבה חיובית עוזרת לנו להישאר חזקים, אופטימיים, לתפקד בצורה טובה יותר וגם לשמור על בריאות טובה יותר. הנה כמה רעיונות ודרכים שיעזרו לכם לאמן את עצמכם לחשוב חיובי.

הפסיקו להילחם במחשבות

יש לנו נטייה לחשוב כי יש להיפטר מהמחשבות הרעות, לכבות אותם ולהילחם עד שהן נעלמות, אך למעשה, יש חשיבות לתת מקום גם לרגשות הפחות נעימים כמו כעס, לחץ, בהלה, פחד וחרדה. יש לנו מנעד גדול של רגשות שעולים כל הזמן, ואנחנו לא אמורים לבטל את אלו שפחות נוחים לנו, אלא פשוט לתת להם להיות גם, לתת להם ביטוי ולא לנסות להחביא אותם, כי ככל שננסה להתעלם מהם, הם יגדלו ותעצמו.

הסכימו להתבונן מבלי לשפוט

הדרך שלנו לתת לרגשות השליליים מקום הם ההסכמה שלנו להתבונן בהם מבלי להיבהל. לפעמים אנחנו מבולים מהפחד, העצב או הכעס ומהר מאוד מנסים להילחם בו, כשכל מה שאנחנו צריכים להבין זה שזה עוד רגש אחד מתוך הרבה מאוד שיש לנו, וזה לא כל כולנו, רק חלק קטן מאיתנו, ויש באפשרותנו לא לתת לרגש הזה להשתלט עלינו.

תנו ביטוי לרגש

שתפו חבר או חברה, היעזרו באיש מקצוע או כתבו, העיקר שתשפכו את הלב שלכם ותתנו ביטוי לרגשות שלכם. חשוב שהרגשות לא יישארו בפנים ותרגישו שהם יוצאים מכם בדרך כלשהי, דרך דיבור או כתיבה אינטואיטיבית. 

מה שנתמקד בו גדל

אז אם לא ניבהל מהרגשות הפחות נעימים, נוכל להתחיל לראות גם את מה שכן יש לנו, את החיובי בחיינו ולאט לאט הוא יגדל. הרעיון הוא לא לקחת את הרגש הלא נעים ולטאטא אותו, ולא לכבות את החושך, אלא להכניס יותר אור אל המרחב ולראות אותו.

תרגלו הודיה

כדי לעשות זאת, נרצה לתרגל הודיה, כי כשאנחנו מתמקדים במה שכן יש לנו, אנחנו מרגישים טוב, מרגישים בטוחים, מרגישים שלווים ואסירי תודה. ערכו רשימה ארוכה של בין 20-50 דברים שאתם מודים עליהם. זה יכול להיות דברים גדולים או דברים מאוד קטנים, כל דבר שיש לכם, תודו עליו, ותראו איך לאט לאט ההרגשה שלכם משתפרת.

תרגלו מיינדפולנס או מדיטציה

יש שיטות שונות של מדיטציות, אבל הרעיון הכללי הוא למצוא זמן מה שקט לעצמכם ולנסות להקשיב למחשבות שלכם מבלי לשפוט אותן. זה יעזור לכם לעשות סדר והרבה שקט, שלווה, וחוסן מנטלי.

השתדלו להיות עסוקים בטוב

בתקופות קשות ומאתגרות, העשייה היא תרופה מעולה לשיפור מצב הרוח ולמיקוד במחשבות טובות. חפשו תעסוקה שגורמת לכם להרגיש טוב ובעיקר כזו שעושה גם טוב לאחרים.

פעילות גופנית

עוזרת לשחרר הורמונים שמשחררים סטרס ובצורה אוטומטית דרך הפיזיולוגיה של הגוף, מסייעת לנו להרגיש יותר טוב. כל פעילות גופנית של מעל 20 דקות ביום תעזור לכם לחשוב בצורה חיובית יותר.

צרו לכם סביבה חיובית

לסביבה שלנו יש השפעה רבה על המחשבות שלנו ועל מצב הרוח שלנו. הקיפו את עצמכם בסביבה חיובית וגם בתכנים חיוביים של פסיכולוגיה חיובית. זכרו שכל מה שנתמקד בו גדל, וזה תקף גם לסביבה שלנו.

 

 

 

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
תזונה
18-05-2024
הסוד לגוף צעיר: מה להכניס לשייק כדי להישאר צעירים?
ספורט
16-05-2024
כיצד לשחרר צוואר תפוס?
תזונה
09-05-2024
16 טיפים מעולים ליום עצמאות בריא יותר
מתכונים
07-05-2024
מתכון להכנת עוגת גבינה לימונית
ספורט
04-05-2024
איך לחזור לרוץ אחרי הפוגה ארוכה?
ספורט
02-05-2024
הגיע הזמן: 6 הרגלי כושר שהגיע הזמן להפסיק איתם כבר
תזונה
18-04-2024
ניקוי רעלים: מה אוכלים ומתי עושים?

תפריט נגישות