איך לגרום לילדים שלכם להתחיל לזוז

לילדים של היום יש שלל פיתויים שמרחיק אותם מפעילות גופנית. ילדים היום מוצאים את עצמם במשך שעות ארוכות מול מסכים, ומחקרים מראים שרק ילד אחד מתוך 3 ילדים מבצע פעילות גופנית בכל יום. התוצאה? אחד מתוך כל 3 ילדים בארה"ב סובל ממשקל יתר, שגורר אחריו בעיות רפואיות שונות, מסוכרת סוג 2 ועד יתר לחץ דם. גם בארץ המספרים לא מעודדים יותר, וכמעט כל ילד שלישי שמסיים בית ספר יסודי סובל מבעיות משקל. אז מה עושים? לוקחים פיקוד ומתחילים לגרום לילדים לזוז. לא תמיד זה יהיה פשוט, אבל עם הטיפים הבאים תוכלו לעזור לילדים שלכם להיות בריאים יותר.

 • זה לא חייב להיות ספורט מאורגן
  אם הילדים שלכם רוצים ללכת לחוג כדורסל או כדורגל, הרווחתם. אבל ילדים רבים לא נמשכים לספורט מאורגן, וצריך להיות קצת יותר יצירתיים כדי לגרום להם לזוז. זכרו שכל פעילות גופנית היא טובה, כל עוד היא מספיק אינטנסטיבית, ארוכה ותכופה. אתם מכירים את הילדים שלכם הכי טוב, עזרו להם למצוא פעילות גופנית שיאהבו וישמחו לבצע, בלי לשים לב שהם אכן מבצעים פעילות גופנית. נסו, למשל, שחייה, ריקודים, טיפוס קירות ואפילו הליכה יומית נמרצת. ייתכן שהם ישמחו לבצע פעילות גופנית מסוימת לזמן מה, ואז יתחילו להשתעמם. אל תכעסו עליהם, פשוט הציעו סוגים אחרים של פעילות גופנית, עד שימצאו משהו אחר שימשוך אותם.


 • נצלו את המסכים
  הם גם ככה שורצים מול המסך, אז למה לא לנצל את המסך ולגרום להם לזוז מולו? כיום קיימים משחקים ואפליקציות רבים שמבוססים על תנועה ויכולים לגרום לילדים שלכם לעשות ספורט, בלי שאפילו ירגישו בכך. קחו לדוגמה את פוקימון גו, משחק מציאות רבודה שגרם למיליוני ילדים (ומבוגרים) לקום ולצאת מהבית, או את Just Dance, משחק וידאו בו השחקנים מחקים תנועות ריקוד. חצי שעה של משחק כזה מהווה פעילות אירובית נהדרת וכיפית, לילדים ולמבוגרים כאחד.
 • תנו להם דוגמה
  אם אתם יושבים עם הסלולרי שלכם ביד, גולשים בפייסבוק ומסננים לילד "נו, אולי תקום כבר מהמסך ותצא לשחק בחוץ?", תהיו בטוחים שסיכוי גדול שהוא ימשיך לשבת מול המסך שלו, בעוד אתם ממשיכים לעשות לייקים לחברים. הילדים שלכם לומדים מכם הכל, תנו להם דוגמה, קומו והתאמנו גם אתם. והכי טוב – התאמנו יחד איתם. צאו לשחק כדורגל על הדשא יחד, צאו לטיול הליכה בסוף השבוע או רכבו יחד על אופניים. יהיה להם קל וכיף יותר אם אתם תהיו חלק מחוויית הספורט שלהם. ואם אתם מרגישים שאתם לא עומדים בקצב של הילדים, שתו משקה נמס צמחי של הרבלייף, שיעזור לכם להרגיש יותר אנרגטיים וישמור על העירנות שלכם. נראה מי מנצח עכשיו ב'חיי שרה'!


 • השתמשו בפעילות גופנית כפרס
  לעולם אל תשתמשו בפעילות גופנית כעונש. אל תגידו לילדים שיוכלו לצפות במסך אם קודם יבצעו פעילות גופנית. מצב כזה רק יגרום להם לשנוא פעילות גופנית ויחבר אצלם כל ספורט לעונש. במקום עונש, השתמשו בפעילות גופנית כפרס. אם יש להם, למשל, הרבה שיעורי בית, הציעו להם הפסקה קטנה כדי לצאת להתאוורר במשחק כדורגל קצר בחוץ. אם עבדתם שעות ארוכות ולא התראיתם מספר ימים, הציעו להם לצאת איתכם לטיול מסביב לשכונה. כך תגרמו לספורט להפוך לחווייה חיובית ונעימה עבורם.
 • נסו לשמור על שגרה
  כמו שאתם מכניסים את החוגים שלהם ללוח השנה המשפחתי, הכניסו גם זמנים לפעילות גופנית ללוח השנה. קל יותר לשמור על כושר כשהוא חלק מהשגרה היומיומית של הבית, מאשר כשנזכרים לדחוק בילדים לצאת החוצה פעם בחודש. אם הילדים שלכם יידעו שבימי שישי אחרי בית ספר אתם רוכבים יחד על אופניים, הם יתחילו בשלב מסוים לצפות לימי השישי האלה, וזו תהפוך להיות שגרה בריאה עבורם ועבורכם.כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
מתכונים
19-01-2021
מתכון להכנת מרק שמנת פטריות
ספורט
14-01-2021
7 דברים שיצילו אתכם משרירים תפוסים
מתכונים
12-01-2021
מתכון להכנת שייק שוקולד אגס
ספורט
11-01-2021
המדריך לשגרת חיטוב בריאה גם בסגר: 14 טיפים מנצחים
ספורט
07-01-2021
התרגיל המטורף שימצק לכם את הבטן והזרועות
ספורט
03-01-2021
מוטיבציה לשנה האזרחית החדשה: למה אתם לא מצליחים להתמיד באימונים ואיך בשנה הזו בטוח תצליחו?
טיפוח
31-12-2020
דיבור עצמי חיובי: הנשק הסודי להשגת יעדי כושר שלכם בשנת 2021
מתכונים
29-12-2020
מתכון להכנת כדורי רפאלו