איך תדעו שהאימון שלכם לא אפקטיבי?

מה הופך אימון לפחות אפקטיבי? אתם מתאמנים כל הזמן ולא רואים תוצאות? או לחילופין לא מתאמנים מספיק וחושבים ש קסמים יתרחשו בגופכם? בדקו את עצמכם – האם אתם עושים את הטעויות האלו באימונים שלכם? אם כן, תפסיקו ואולי תתחילו לראות את הקסמים שאתם חושקים בהם.

זמן התאוששות ארוך מדי 

מכירים את זה שעשיתם אימון ממש חזק, נתפסו לכם השרירים בטירוף ואתם מרגישים שמגיע לכם עכשיו שבוע מנוחה להתאושש? ובכן, זה לא יקדם אתכם לעבר תוצאות. אימון אחד בשבוע לא מספיק בכדי להעלות את רמת הכושר שלכם וכך תיתפסו בכל פעם מחדש, לא תצליחו להשתפר ולזכות בשינוי כתוצאה מהאימון. אז מה עושים? מתאמנים לפחות 3 פעמים בשבוע ומנסים לעבוד על שרירים אחרים שאינם תפוסים, לפחות עד שתתחזקו. מומלץ לחלק את הגוף לאימוני Ab ובכך תוכלו בכל פעם להתאמן על שרירים אחרים.

זמן התאוששות קצר מדי 

חשוב גם לא להשתגע ולתת לגוף את הזמן הדרוש לו בכדי להתאושש. בזמן האימון ישנם קרעים מיקרוסקופיים קטנים שצריכים להתאושש ולהתאחות עד האימון הבא ואם לא נותנים לו מספיק זמן התאוששות, כמו אימון כל יום על אותם השרירים, זה פשוט מחליש את הגוף במקום לחזק אותו.

הדרגתיות 

אנחנו חיים בעידן שפע ועידן שבו כולנו רוצים תוצאות כמה שיותר מהר. הבעיה והסכנה העיקרית היא פציעה שבסופו של דבר תחזיר אתכם אחורה ובטוח לא תעזור לכם לבנות כוח וסיבולת לאורך זמן. כדי להשיג את התוצאות הרצויות, חשוב לזכור את עיקרון ההדרגתיות שתקף לכל סוגי האימונים. אנחנו רוצים שהגוף שלנו יסתגל לאימונים בקצב המתאים, לחזק ולא להתיש או לפצוע. העלו את העומסים בהדרגה, על מנת לשמר תוצאות לאורך זמן.

פיזור 

ספורטאים רבים מתפזרים בכל מיני סוגי ספורט ובכך לא מצליחים להתקדם ולהשתפר בתחום אחד. על מנת להשתפר למשל בריצה, על המתאמן להתמקד בריצה ברוב האימונים שלו ולא להתפזר לריקוד, אופניים ושחייה. המיקוד יכול להיות אימונים שונים בקטגוריה של ריצה, כמו למשל: ריצות בשטחים משתנים ועליות, אינטרוולים, ריצות נפח ועוד. השתדלו להתמקד כדי להצטיין ועדיף לעשות את זה בעזרת תכנית אימונים מסודרת.

גיוון

למרות שאנחנו רוצים להתמקד באימונים ספציפיים על מנת להשתפר, נרצה גם לגוון את התרגילים במסגרת אותו סוג אימון. למשל: אם אנחנו מתאמנים בחדר כושר, ונרצה להתמקד בעליית נפח שריר, נרצה למקד את כל האימונים שלנו בחדר הכושר באימוני משקולות, אבל לשנות את התכנית שלנו כל הזמן על מנת להשתפר. לדוגמא: נוסיף חזרות, נעלה משקלים, נשנה סוגי אימונים וכו. הגיוון חשוב מכיוון שברגע שהגוף מתרגל לתרגילים מסוימים, הוא מפסיק להגיב לגירוי.

מאמץ 

אם האימון שלכם לא מספיק מאמץ אתכם, ככל הנראה שהוא לא מספיק עובד. אז בשביל לראות תוצאות מהאימונים, שיפור, התקדמות, לראות הישגים חדשים, כדאי לזכור שעליכם לצאת מאזור הנוחות. כשנוח לנו מדי, התוצאות יהיו בהתאם. תשמרו את המנוחה לרגעים אחרים ביום, באימונים תנו עבודה!

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
ספורט
26-05-2024
למה כל כך קשה לנו להתמיד באימונים ומהם סודות ההתמדה?
ספורט
23-05-2024
פילאטיס רצפה או מכשירים? מה עדיף?
מתכונים
21-05-2024
מתכון תה קר בטעם לימון ומנגו
תזונה
18-05-2024
הסוד לגוף צעיר: מה להכניס לשייק כדי להישאר צעירים?
ספורט
16-05-2024
כיצד לשחרר צוואר תפוס?
תזונה
09-05-2024
16 טיפים מעולים ליום עצמאות בריא יותר
מתכונים
07-05-2024
מתכון להכנת עוגת גבינה לימונית
ספורט
04-05-2024
איך לחזור לרוץ אחרי הפוגה ארוכה?

תפריט נגישות