איך תדעו שהאימון שלכם לא אפקטיבי?

מה הופך אימון לפחות אפקטיבי? אתם מתאמנים כל הזמן ולא רואים תוצאות? או לחילופין לא מתאמנים מספיק וחושבים ש קסמים יתרחשו בגופכם? בדקו את עצמכם – האם אתם עושים את הטעויות האלו באימונים שלכם? אם כן, תפסיקו ואולי תתחילו לראות את הקסמים שאתם חושקים בהם.

זמן התאוששות ארוך מדי 

מכירים את זה שעשיתם אימון ממש חזק, נתפסו לכם השרירים בטירוף ואתם מרגישים שמגיע לכם עכשיו שבוע מנוחה להתאושש? ובכן, זה לא יקדם אתכם לעבר תוצאות. אימון אחד בשבוע לא מספיק בכדי להעלות את רמת הכושר שלכם וכך תיתפסו בכל פעם מחדש, לא תצליחו להשתפר ולזכות בשינוי כתוצאה מהאימון. אז מה עושים? מתאמנים לפחות 3 פעמים בשבוע ומנסים לעבוד על שרירים אחרים שאינם תפוסים, לפחות עד שתתחזקו. מומלץ לחלק את הגוף לאימוני Ab ובכך תוכלו בכל פעם להתאמן על שרירים אחרים.

זמן התאוששות קצר מדי 

חשוב גם לא להשתגע ולתת לגוף את הזמן הדרוש לו בכדי להתאושש. בזמן האימון ישנם קרעים מיקרוסקופיים קטנים שצריכים להתאושש ולהתאחות עד האימון הבא ואם לא נותנים לו מספיק זמן התאוששות, כמו אימון כל יום על אותם השרירים, זה פשוט מחליש את הגוף במקום לחזק אותו.

הדרגתיות 

אנחנו חיים בעידן שפע ועידן שבו כולנו רוצים תוצאות כמה שיותר מהר. הבעיה והסכנה העיקרית היא פציעה שבסופו של דבר תחזיר אתכם אחורה ובטוח לא תעזור לכם לבנות כוח וסיבולת לאורך זמן. כדי להשיג את התוצאות הרצויות, חשוב לזכור את עיקרון ההדרגתיות שתקף לכל סוגי האימונים. אנחנו רוצים שהגוף שלנו יסתגל לאימונים בקצב המתאים, לחזק ולא להתיש או לפצוע. העלו את העומסים בהדרגה, על מנת לשמר תוצאות לאורך זמן.

פיזור 

ספורטאים רבים מתפזרים בכל מיני סוגי ספורט ובכך לא מצליחים להתקדם ולהשתפר בתחום אחד. על מנת להשתפר למשל בריצה, על המתאמן להתמקד בריצה ברוב האימונים שלו ולא להתפזר לריקוד, אופניים ושחייה. המיקוד יכול להיות אימונים שונים בקטגוריה של ריצה, כמו למשל: ריצות בשטחים משתנים ועליות, אינטרוולים, ריצות נפח ועוד. השתדלו להתמקד כדי להצטיין ועדיף לעשות את זה בעזרת תכנית אימונים מסודרת.

גיוון

למרות שאנחנו רוצים להתמקד באימונים ספציפיים על מנת להשתפר, נרצה גם לגוון את התרגילים במסגרת אותו סוג אימון. למשל: אם אנחנו מתאמנים בחדר כושר, ונרצה להתמקד בעליית נפח שריר, נרצה למקד את כל האימונים שלנו בחדר הכושר באימוני משקולות, אבל לשנות את התכנית שלנו כל הזמן על מנת להשתפר. לדוגמא: נוסיף חזרות, נעלה משקלים, נשנה סוגי אימונים וכו. הגיוון חשוב מכיוון שברגע שהגוף מתרגל לתרגילים מסוימים, הוא מפסיק להגיב לגירוי.

מאמץ 

אם האימון שלכם לא מספיק מאמץ אתכם, ככל הנראה שהוא לא מספיק עובד. אז בשביל לראות תוצאות מהאימונים, שיפור, התקדמות, לראות הישגים חדשים, כדאי לזכור שעליכם לצאת מאזור הנוחות. כשנוח לנו מדי, התוצאות יהיו בהתאם. תשמרו את המנוחה לרגעים אחרים ביום, באימונים תנו עבודה!

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
מתכונים
05-07-2022
מתכון להכנת ארטיק חלבה בננה
תזונה
03-07-2022
איך לגרום לילדים לאכול בריא?
תזונה
30-06-2022
זהירות טחינה: כמה עולות לכם התוספות לסלט?
ספורט
26-06-2022
האם בקיץ שורפים יותר קלוריות בגלל שמזיעים יותר?
טיפוח
23-06-2022
איך להיפטר מפיגמנטציה?
מתכונים
21-06-2022
מתכון להכנת שייק שוקולד קפוצ'ינו
תזונה
19-06-2022
מה מסתתר במוצרים שאנחנו מכניסים הבייתה?
ספורט
14-06-2022
הבליטה המפורסמת: איך אפשר להתאמן כשיש בקע טבורי?