זה מה שיקרה לגופכם אם תתמידו ביוגה

נשימה, הרפייה, חיזוק, אחדות, וחיבור, הם רק חלק קטן מהעקרונות המנחים ביוגה, שתפסה תאוצה בכל רחבי העולם. לכבוד יום היוגה (21 ליוני), הכנו לכם רשימה שככל הנראה תיתן לכם פוש רציני וחשק עז להתחיל לתרגל יוגה.

היוגה היא שיטה עתיקת יומין שדוגלת בהשקטה של המיינד באמצעות אסאנות (תנוחות) יוגה, תוך כדי נשימות והרפייה. במהלך השנים, היוגה התרחבה לזרמים שונים כמו איינגר יוגה, שהיא שיטה יותר סטטית ונוקשה, אך מסייעת מאוד לאנשים עם מוגבלויות שונות, כאבים וחיזוק השלד, אשטנגה יוגה, שהיא שיטה דינאמית יותר, לאנשים שאוהבים להזיע ולהפעיל באופן אינטנסיבי יותר את הגוף, קונדליני, פראנה, שיבננדה ועוד, כך שכל אחד יוכל להתאים לעצמו את היוגה שמתאימה לו, והיא מתאימה באמת לכולם בכל הגילאים.

 • אז מה קורה לאנשים שמתרגלים יוגה באופן קבוע?
 1. הם רגועים יותר – תרגול יוגה המשלב נשימה והרפייה באופן קבוע, תורם לשיפור ניכר בתפקודי המוח, ומרגיע את הגוף ואת הנפש. בזכות זה שהמתרגלים רגועים יותר באופן כללי, גם השינה של היוגיסטים היא רגועה ונינוחה יותר, קל להם יותר להירדם והם מתעוררים בבוקר פחות עייפים. דבר זה משליך על כל היום שלהם ובכך היוגיסטיים עירניים ומרוכזים יותר מאלו שאינם מתרגלים יוגה.
 2. הגוף שלהם חזק – היוגה עוזרת לשלוט בגוף ובשרירים, מחזקת את השרירים שאוחזים בשלד. יתרון משמעותי ביוגה, הוא שהתנוחות השונות משלבות מספר רב של שרירים ובכך אפקטיבית לחיזוק כל הגוף.
 3. וחטוב יותר – מי שמתרגל באופן קבוע יוגה לפחות 3-4 פעמים בשבוע, בשילוב תזונה נכונה, יוכל להבחין שמסת השריר שלו גדול יותר, שאחוזי השומן יורדים ושהמשקל המיותר יורד בהדרגה.
 4. היציבה משתפרת פלאים – ביוגה ישנם תרגילים מעולים המשפרים את היציבה והמתרגלים בקביעות יוכלו להבחין כי הגמישות שלהם משתפרת ובעקבות זה גם היציבה משתנה באורח פלא.
 5. עור פנים מתוח וצעיר – יש המכנים את תרגול היוגה שלהם כחדר כושר לפנים, ואם תסתכלו מקרוב על מורים ליוגה או עם עורם של המתרגלים יוגה בקביעות, תוכלו להבחין במכנה משותף של עור בהיר, נינוח, נטול כתמים וקמטוטים. ההרפייה הכללית תורמת גם להרפייה של שרירי הפנים, ותרגול ממושך של הרפייה ונשימה, עוזר לנו להיגמל מהכיווצים הבלתי רצוניים שאנחנו עושים ומהבעות הפנים הדרמטיות.
 6. הנשימה משתפרת – בכל תרגול יוגה, הנשימה היא חלק בלתי נפרד מהשיעור, וכשמתרגלים באופן קבוע את הנשימות היוגיות, הנשימה חלקה וקלילה יותר.
 7. מצב רוח משופר – דיכאון וחרדה הפכו בשנים האחרונות לנפוצים בקרב צעירים ומבוגרים כאחד. לפעמים מדובר בדכדוך קל ולפעמים מדובר בדכדוך כרוני שדורש התערבות מקצועית. במקביל, נמצא שתרגול היוגה תורם באופן משמעותי לשיפור מצב הרוח דרך מציאת המשמעות לחיים, החיבור לנשימה ולתחושה שכולנו אחד. מחקר שנערך בשנת 2009 באוסטרליה, מצא כי תרגול ממושך של 10 שבועות, תורם משמעותית להפחתת החרדה.
 8. הקלה בכאבים שונים – כמעט כל האנשים יחוו כאבי גב כלשהם בחייהם, ובעיקר בגלל אורח החיים היושבני שאנשים נאלצים לאמץ בשנים האחרונות. התרופה הטובה ביותר למניעת כאבי גב היא חיזוק וביוגה יש המון עבודה על חיזוק הגב וגמישותו ולכן אנשים שמתרגלים יוגה סובלים פחות מכאבי גב.
 9. חיזוק מערכת החיסון – בזכות השילוב של ההרפייה, הנשימה והתנועה, החיזוק של השרירים ושל הסיבולת לב ריאה, ראו שאנשים שמתרגלים יוגה באופן יומיומי, שיפרו את מערכת החיסון שלהם ובאופן יחסי פחות חולים מאנשים שלא מתרגלים יוגה.
 10. סבלנות ושיפור מערכת היחסים עם הזולת – חזרה על ההרפייה, החיבור לנשמה והעיסוק ברוח, תורם לשיפור הסבלנות והסובלנות. אנשים שמתרגלים יוגה שנמצאים במודעות לבריאות הגוף והנפש שלהם, מתרגלים אהבה עצמית ורגועים יותר, הם אנשים נעימים יותר ובעלי קשרים טובים יותר עם הסביבה.

 

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא ל-3 בנים, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
טיפוח
23-11-2023
מה ההבדל בין דכאון לבין דכדוך חורף? מתי יש להיעזר בעזרה מקצועית ומתי אנחנו יכולים לעזור לעצמינו ומהם הדרכים הכי טובות להתמודד עם דכדוך חורף?
ספורט
23-11-2023
למה בכלל כדאי לכם ללכת, מהם היתרונ...
טיפוח
19-11-2023
בזמני סטרס קשים, העור השיער והציפורניים נפגעים. למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי למנוע את מגוון התופעות הללו?
ספורט
16-11-2023
איך לאמן את עצמינו לחשוב חיובי? 9 תרגילים חשובים
תזונה
02-11-2023
למה דיאטה היא לא הפתרון לאכילה הרגשית? איך המ...
תזונה
29-10-2023
מה קורה לתאבון שלנו ?
ספורט
26-10-2023
פעילות גופנית יזומה, חשיפה לאור יום, זמני נשימות ושחרור רגשות האשם, הם חלק מהדברים שיעזרו לכם להתמודד עם התקופה הזו

תפריט נגישות