מחקר: ככה הזוגיות משפיעה על הבריאות שלכם

אם תהיתם מה עדיף: זוגיות או רווקות, מסתבר שהזוגיות עדיפה גם בפן הבריאותי, כך עולה ממחקר שהתפרסם בנורבגיה.

בין אם אתם נמצאים כעת בזוגיות או שאתם עדיין מחכים לאחד/אחת שלכם, חשוב שתדעו שהזוגיות נחוצה מעבר לפן הנפשי ולחימום הגוף שלנו בחורף, כי מסתבר שיש לזוגיות יתרונות בריאותיים נוספים, לפי המחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Aging and Health,, ואף מסביר כי הרווקות לטווח הארוך יכולה להשפיע לרעה על הבריאות.

כולנו יודעים שבשביל לשמור על הבריאות שלנו, אנחנו צריכים לשמור על תזונה נכונה, להתאמן, לישון טוב, ולהיות חיוביים ושמחים, אבל מסתבר שיש עוד גורם, שהוא לא פחות חשוב כנראה והוא הסטטוס הזוגי שלנו.

מחקר נורבגי בחן מעל 8,700 אנשים בגילאי 44-68, ובדק מה הסיכון של אלו לחלות בדמנציה לאחר גיל 70. החוקרים ראו כי מי שהיה בעל סיכוי גבוה יותר מעל גיל 70 היו רווקים וגרושים. החוקרים שיכללו גורמים נוספים והגיעו למסקנות שיש קשר ישיר בין זוגיות לטווח ארוך או נישואים לבין הסיכוי לחלות בדמנציה.

מחקר זה מצטרף לשורת מחקרים נוספים שמצאו קשר בין זוגיות וחיי נישואים למצב הבריאותי של הנחקרים בכל מיני תחומי בריאות אחרים, אך חשוב להבין כי מדובר על זוגיות תקינה ובריאה, כך מציינים ומדגישים החוקרים.עוד יתרונות בריאותיים של אנשים שנמצאים בזוגיות:

שחרור הורמון האהבה – שמעתם על האוקסיטוצין? האוקסיטוצין הוא הורמון שמשתחרר מבלוטת ההיפופיזה והוא משתחרר במצבי אהבה כמו למשל לאחר לידה, בהנקה או כשאנחנו מאוהבים, מתחבקים או נמצאים בסיטואציות פיזיות עם אנשים אהובים. ההורמון הזה נקרא לא סתם הורמון האהבה כי הוא עוזר לנו להתחבר אחד לשני.

שומרים על כושר בזוגיות – הרבה אנשים חושבים שזוגות לאחר החתונה מתחילים להזניח את הבריאות שלהם אבל המחקרים דווקא מראים אחרת, שהזוגיות דווקא תורמת לאנשים לשמור יותר על התזונה והכושר שלהם. במחקר שערכו במחלקה לרפואה בריגהם ובבית החולים לנשים ובבית הספר לרפואה של הרווארד בבוסטון, בדקו את השפעת חיי הנישואים על הבריאות הכללית בקרב נשים בארצות הבריאות ולפי הממצאים נמצא שמצבם של הנשואים טוב יותר מבחינת כושר, תזונה ובריאות.

ביחד יותר קל להתמיד – אנשים שנמצאים בזוגיות ארוכת שנים משפיעים זה על זה ואם אחד מבני הזוג אוכל בריא או מתאמן, הרבה יותר קל להתמיד ביחד ולהיות מושפעים זה מזה. הרבה פעמים רווקים מעדיפים לאכול בחוץ ולקנות לעצמם משהו פחות בריא, כאשר בזוגיות יותר קל להתמיד באכילה בבית ובספורט משותף.

דואגים אחד לשני – בזוגיות בריאה, יש יותר דאגה אחד לשני, דבר שכבר ככל הנראה יסייע לשמור על הבריאות של הצד השני.

5 טיפים לשמירה על הבריאות בזוגיות

  1. השפיעו אחד על השני להתאמן ביחד והפכו חלק מהדייטים שלכם לכאלו שמשלבים גם פעילות פיזית.
  2. הכינו אחד לשני אוכל בריא ומזין.
  3. העירו אחד לשנייה בעדינות כשאחד מכם קצת מחפף בענייני הבריאות.
  4. שמרו על קשר טוב ודיבור חיובי אחד כלפי השני.
  5. דרבנו אחד את השני לאורח חיים בריא.

 

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.
כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
תזונה
18-04-2024
ניקוי רעלים: מה אוכלים ומתי עושים?
טיפוח
11-04-2024
ניקיון פסח ולא רק בבית: 5 דברים לא בריאים שכדאי לנקות מהחיים שלנו
ספורט
04-04-2024
איזה תרגילים משפרים את מצב הרוח?
מתכונים
01-04-2024
מתכון להכנת שייק קרם פטל
תזונה
28-03-2024
למה חטיפי חלבון עכשיו יותר נחוצים מתמיד?
תזונה
24-03-2024
איזה נשנושים ימנעו זלילות ליליות?
ספורט
21-03-2024
אתגרי הכושר ששיגעו את הרשת

תפריט נגישות