איך שעון החורף יכול להועיל לבריאות ולמשקל שלכם?

ככה תוכלו לתעל את שעון החורף לטובת הבריאות שלכם ואפילו לרדת במשקל, אם רק תסכימו להקשיב לו

בני האדם לא כל כך אוהבים שינויים, אם כי אנחנו ייצורים סתגלתנים ובסופו של דבר מתרגלים להכל, אך לפני כל שינוי, רבים מאיתנו חווים לעיתים אתגר. מעבר לשעון חורף הוא שינוי שעלול להיות מאתגר עבור הרבה אנשים, ובעיקר מהסיבה שמשהו בחיים שלנו זז וגורם לנו להרגיש שהיום מסתיים הרבה יותר מוקדם מהרגיל, וגם ככה החיים שלנו לחוצים ועמוסים. אך רגע לפני שאתם מתלוננים על התזוזה של השעון, מתברר שיש לשעון החורף כמה יתרונות בולטים.

השעון הביולוגי שלנו מושפע מאור וחושך והוא גם זה שאחראי על המערך ההורמונלי של הגוף. השעון הביולוגי מושפע מעצבי הראייה, שמעבירים מידע למוח היישר מהעיניים. כשהערב יורד ואיתו האור יורד, הגוף שלנו יודע שהגיע הזמן לישון, ולכן אנחנו גם הופכים להיות עייפים יותר. באור לעומת זאת, אנחנו עירניים ופעילים יותר. אנשים המשבשים את הפעולה הטבעית הזו, כלומר – הולכים לישון מאוחר מאוד ומתעוררים מאוחר מאוד, מפריעים לשעון הביולוגי של הגוף וכתוצאה מכך עלולות להיגרם מחלות כמו בעיות בבלוטת התריס, סוכרת, השמנה ודיכאון.

מסתבר ששעון הקיץ שאנחנו כל כך אוהבים בזכות שעות אור רבות, לא כל כך מטיב עם הבריאות שלנו. מחקרים ראו השפעות שליליות על הגוף כמו למשל שכיחות גבוהה יותר בבעיות לב, השפעות שליליות על מצב הרוח ואפילו על שכיחות גבוהה יותר של תאונות דרכים.

בזכות השעון חורף, רוב האנשים הולכים לישון מוקדם יותר, שעות האכילה מתקצרות, והשעון הביולוגי עובד בצורה הרבה יותר מאוזנת. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם  לתעל את שעון החורף לבריאותכם:

  1. שמרו על סדר היום – מומלץ לשמור על סדר יום קבוע של שעות ערות ושינה. כלומר, להשתדל ללכת לישון ולהתעורר באותן שעות, לוותר על השנץ ולאכול גם כן בזמנים קבועים. לאכילה משמעות גדולה על השעון הביולוגי שלנו. השתדלו לא לאכול בסמוך לשינה ולהימנע מארוחות גדולות בלילה שעלולות לפגוע בשעות השינה ובכך גם בשעון הביולוגי של הגוף.
  2. הקפידו על מינימום 8 שעות שינה איכותיות. הרחיקו מסכים מחדר השינה שעלולים לגרום לפגיעה בשינה.
  3. היחשפו לשמש בשעות היום ובשעות אחר הצהרים. דבר שגם עשוי למנוי דכדוך חורף וגם לאזן את השעון הביולוגי.
  4. הימנעו משתיית קפה ומעוררים בשעות הערב המאוחרות.
  5. הקפידו על פעילות גופנית ובעיקר בשעות היום.
  6. את הארוחות הגדולות של היום שלכם בשעות האור. הקפידו שארוחת הבוקר והצהרים יהיו יותר גדולות מארוחת הערב.

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
טיפוח
03-12-2023
תבלו עם אנשים כמה שאתם יכולים, אל תוותרו על אור...
ספורט
30-11-2023
היא תאלץ אתכם להיות בכאן ועכשיו ולהסיח את תשומת ליבכם מה...
טיפוח
23-11-2023
מה ההבדל בין דכאון לבין דכדוך חורף? מתי יש להיעזר בעזרה מקצועית ומתי אנחנו יכולים לעזור לעצמינו ומהם הדרכים הכי טובות להתמודד עם דכדוך חורף?
ספורט
23-11-2023
למה בכלל כדאי לכם ללכת, מהם היתרונ...
טיפוח
19-11-2023
בזמני סטרס קשים, העור השיער והציפורניים נפגעים. למה זה קורה ומה אפשר לעשות כדי למנוע את מגוון התופעות הללו?
ספורט
16-11-2023
איך לאמן את עצמינו לחשוב חיובי? 9 תרגילים חשובים
תזונה
02-11-2023
למה דיאטה היא לא הפתרון לאכילה הרגשית? איך המ...

תפריט נגישות