מהם היתרונות והחסרונות של אימון טבטה?

מהו אימון טבטה? למה אנחנו צריכים לעבוד באינטנסיביות כדי שהוא יעבוד? מהם היתרונות שלו, מהם החסרונות שלו? למי הוא מתאים ולמי פחות?

אימוני טבטות הפכו בשנים האחרונות לאימונים מאוד מאוד מבוקשים ככל שאנחנו בני האדם הפכנו להיות מאוד מאוד עסוקים. מי לא מתלונן בימינו שאין לו זמן? אין זמן לעבוד, לפגוש חברים, לעשות דברים שאוהבים, ואיכשהו האימונים נדחקו מאחור, עד שהגיעו אימוני הטבטות וטרפו את כל הקלפים והרגו לנו את כל התירוצים.

אז מהו אימון טבטה?

אימון טבטה הוא אימון קצר ועצים הקרוי על שמו של חוקר יפני בשם ד”ר איזומי טבטה, שעשה מחקר על אימוני אינטרוולים קצרים בענף הרכיבה על אופניים בעצימות גבוהה ונמוכה, ומה שהוא גילה לאחר 6 שבועות, זה שיפור ניכר אצל הרוכבים שהשתמשו בטבטות בעצימות גבוהה. אז טבטה אחת היא תבנית של 8 תרגילים. לכל תרגיל מוקצב זמן של 20 שניות שלאחריהן 10 שניות מנוחה. כלומר: 20 שניות תרגיל אינטרוולים בעצימות גבוהה, ו- 10 שניות מנוחה מוחלטת למשך 4 דקות. עולם הכושר אימץ באהבה את התבנית הזו והיום ניתן למצוא את אימוני הטבטות במגוון רחב של שיטות האימון החל מקרוספיט, חדר הכושר, שיעורי סטודיו ועד לפילאטיס. הרעיון הוא לעבוד כמה שיותר מהר ועוצמתי במשך 20 שניות עם תרגילים שונים ולנוח בין הסטים.

היתרונות של הטבטה:

יש לא מעט יתרונות לאימוני הטבטה כמו למשל: הזמן הקצר. ניתן לעשות כ-4-5 טבטות ביום שעובדים על כל שרירי הגוף ולחסוך זמן רב של אימון. יתרון נוסף זה שאין צורך לספור לעצמכם חזרות ולהתעסק עם זמנים. היום ניתן למצוא ביו טיוב שירים ייעודיים לאימוני טבטה שסופרים עבורכם את הסטים והזמנים. אימוני טבטה יעלו את הדופק בזמן יחסית קצר, הם יעילים לשיפור המטבוליזם ולשריפת שומן, ויעזרו לכם בזמן קצר להשיג יותר תוצאות בשורה התחתונה.

מה חשוב לדעת כשעושים אימון טבטה?

בגלל שיש לנו רק 20 שניות לביצוע התרגיל, חשוב לנסות להכניס כמה שיותר חזרות במהלך ה-20 שניות האלו ולא לבזבז את הזמן שלנו בין לבין התרגילים. חשוב להגיע מוכנים לכל טבטה ואיך שנגמר תרגיל אחד, לנוח תוך כדי הכנה שלנו כבר לתרגיל הבא. אז מה שהטבטה דורשת מאיתנו זה מהירות, זריזות, ערנות והמון אנרגיה. מומלץ לשלב כמה טבטות לאימון יעיל ואיכותי.

למי יתאימו אימוני טבטה ולמי לא?

אימוני טבטה שייכים לקטגוריית אימוני HIIT, שזה אומר אימונים בדופק גבוה, אז הם לא יתאימו לאנשים עם בעיות לב, לאנשים מבוגרים שהתנועה שלהם איטית יותר, הם פחות יתאימו לנשים בהיריון שלא עשו אימונים כאלו לפני ההיריון (לנשים שהתאמנו לפני ההיריון באימוני טבטה הם דווקא כן יכולים להתאים במידה ומתאמנים עם שעון דופק), והם לא יתאימו לאנשים מתחילים שטכניקת התרגילים שלהם לא מדויקת. אז למי כן? לאנשים בריאים שמחפשים תוצאות מהירות בזמן קצר, לאנשים עסוקים שרוצים לסיים את האימון שלהם מהר ולהתחטב, למי שאוהב אימונים בעצימות גבוהה.

מאת: שרון ינובסקי קפלן – מאמנת כושר וריצה, אמא לארבע, מרתוניסטית ועיתונאית.

 כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:
מתכונים
23-07-2024
מתכון הכנה מקפא בננה וניל ועוגיות
ספורט
21-07-2024
5 הטעויות הכי גדולות שאתם עושים בדרך לחיטוב הבטן
תזונה
18-07-2024
איך אפשר לעבור את גיל המעבר בקלות בדרכים טבעיות?
ספורט
14-07-2024
מה משפיע על לחץ הדם? ואיזה תרגיל הכי מומלץ להורדה?
ספורט
11-07-2024
7 דברים קטנים שאתם יכולים לעשות לקיץ בריא יותר
מתכונים
10-07-2024
מתכון הכנה חטיף פרוזן יוגורט ואוכמניות
ספורט
07-07-2024
אכילה בריאה בגיל ההתבגרות - המדריך המלא!
ספורט
04-07-2024
להתחזק בחכמה: איך נערכים לאימונים בקיץ?

תפריט נגישות